Єврейський погром в Амстердамі, підтримка Збройних сил України без участі Трампа, шпигунські справи в Брюсселі: головні новини дня.


Лідери Європейського Союзу ведуть переговори щодо наступних кроків у підтримці України на фоні перемоги Трампа. Макрон застерігає, що це є критичний момент в історії для європейських країн.

Орбан, як і передбачалося, висловлює скептицизм щодо можливостей Європи, тоді як Ердоган переконаний, що з урядом Трампа конфлікт в Україні можна "швидко вирішити".

Огляд найзначніших подій та цікавих новин за п'ятницю, 8 листопада, - у дайджесті від "Європейської правди".

Приєднуйтесь до нашого Telegram-каналу — це найзручніший спосіб бути в курсі останніх дайджестів та важливих новин!

Обрання Дональда Трампа на пост президента Сполучених Штатів стало несподіванкою для Європи, яка виявилася абсолютно не підготовленою до такого результату виборів.

В даний момент багато європейців відчувають шок і мають спокусу піти на дно, утримуючись від різких кроків, сподіваючись, що Трамп не втілить свої найбільш радикальні загрози. Серед них – можливе введення мит на європейський експорт, відмова від підтримки України або навіть вихід з НАТО.

Але це було б катастрофічною помилкою, попереджає старший науковий співробітник Лондонської школи економіки, колишній економічний радник президента Єврокомісії Філіпа Легрена.

Його ідеї про взаємодію з Трампом викладені в статті, що розглядає, як Європа може "задобрити" Трампа та отримати його підтримку для України.

Агентство Bloomberg повідомляє, що в четвер у Будапешті керівники Європейського Союзу розглянули варіанти продовження військової підтримки України у разі, якщо Дональд Трамп вирішить зупинити допомогу з боку Сполучених Штатів.

В жодній з перших бесід не було помітно жодних ознак суттєвого зміщення вектору, зауважив один з джерел агентства.

Кілька європейських чиновників висловили думку, що основні труднощі полягають не стільки в фінансах, скільки в доступних військових ресурсах, які переважно постачаються з США.

Під час конференції в Будапешті французький президент Емманюель Макрон висловив думку, що європейські країни не повинні покладатися на США у питаннях безпеки, а повинні більш активно захищати власні інтереси.

На думку Макрона, це ключовий момент в історії "для нас, європейців".

"В основі нашого обговорення лежить ключове питання: чи бажаємо ми слідувати за наративами, створеними іншими? Чи то війни, ініційовані Владіміром Путіним, чи президентські вибори в США, або ж економічні та технологічні рішення, ухвалені Китаєм — чи не краще нам створити свою власну історію?" — підкреслив він.

Макрон впевнений: країни ЄС мають сили написати свою історію.

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан висловив думку, що Європа не зможе забезпечити фінансування оборони України самостійно, якщо Сполучені Штати зупинять свою підтримку під час нового президентського терміну Дональда Трампа.

Прем'єр-міністр Бельгії Александер де Кроо вважає, що знову обраний Дональд Трамп у Білому домі змушує європейські країни активно налагоджувати з ним комунікацію та рішуче відстоювати свої інтереси.

Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн підкреслила, що Європейський Союз обговорить зі Сполученими Штатами значення стримування російської загрози, оскільки це має прямий зв'язок із ситуацією в Індійсько-Тихоокеанському регіоні.

Нагадаємо, Дональд Трамп вже розпочав свій перший раунд телефонних розмов з європейськими лідерами.

Щонайменше одна з цих бесід, як повідомило агентство Bloomberg, містила в собі розмову про те, яким чином він може вести переговори з Путіним.

Трамп, за словами анонімного джерела, висловив розуміння того, що не може просто вимагати від України поступок на користь Путіна, не запропонувавши їй нічого у відповідь.

В Орбана висловлюють думку, що Трамп повинен зв'язатися з Путіним, щоб сприяти швидшому завершенню конфлікту.

Президент Туреччини Ердоган вважає, що за часів адміністрації Трампа конфлікт в Україні можна було б "швидко вирішити".

До речі, з'явилися нові деталі бесіди між Володимиром Зеленським і Дональдом Трампом. Видання Axios повідомляє, що в цій телефонній розмові також був присутній американський мільярдер Ілон Маск.

"Нові деталі дзвінка підкреслюють, наскільки впливовим може бути Маск у другій адміністрації Трампа", - пише видання.

А ще обраний президент США визначився, хто очолить апарат Білого дому при його адміністрації.

Дізнайтеся, хто може обійняти важливі посади в новій адміністрації президента Трампа, з матеріалу журналіста "Європейської правди" Олега Павлюка під назвою "Трамп та його команда: потенційні кандидати на ключові ролі в новій адміністрації США".

У той же час, Міністерство юстиції США повідомило про спроби Ірану влаштувати вбивство Трампа напередодні виборів, а губернатор Каліфорнії висловив намір протистояти політиці Трампа.

У жовтні на Україну було скоєно атаку приблизно 2000 російських дронів, згідно з інформацією британської розвідки. Нещодавно один з безпілотників Росії потрапив у житловий будинок, де проживає посол Естонії в Києві.

"Ніхто не буде в безпеці в Україні, поки Росія не припинить свою агресію. Україна потребує більшої протиповітряної оборони, щоб захистити своїх жителів. Ми не повинні до цього звикати", - прокоментував міністр закордонних справ Естонії Маргус Тсахкна.

Сьогодні стало відомо, що Україна отримала від естонської компанії Frankenburg Technology тестові ракети системи протиповітряної оборони, здатні знищувати дрони.

Водночас, в Донецькій області Російська Федерація прагне захопити як можна більше земель до настання холодів, повідомляють в Генеральному штабі оборонних сил Естонії.

Адміністрація президента США Джо Байдена нарешті скасувала фактичну заборону на діяльність американських військових підрядників в Україні, що дозволить їм здійснювати обслуговування та ремонт техніки, переданої Збройним Силам України.

Як повідомляють Reuters та CNN, з посиланням на неназваного представника США.

CNN повідомляє, що серед озброєння, яке обслуговуватимуть американські підрядники, є винищувачі F-16 та системи протиповітряної оборони Patriot.

В адміністрації Байдена вірять, що це сприятиме пришвидшенню технічного обслуговування та ремонту озброєння, яке застосовують українські збройні сили, як повідомляє Reuters.

Тема скасування обмежень на діяльність американських підрядників Пентагону в Україні обговорювалася ще влітку 2024 року, проте тоді це питання залишилося без реалізації.

ЄС на два роки продовжив військову навчальну місію для України.

Мільярдер Ілон Маск назвав канцлера Німеччини Олафа Шольца "дурнем" у четвер після розпаду його трипартійної коаліції.

Ілон Маск відіграв ключову роль у переможній кампанії Дональда Трампа на виборах президента США, інвестуючи у неї десятки мільйонів доларів та просуваючи Трампа у своїй соцмережі.

Уряд Німеччини спокійно прокоментував заяву мільярдера.

У п'ятницю Крістіан Гоффманн, заступниця речника уряду, висловила свою думку щодо заяви Маска: "Це просто прояв свободи слова на платформі X", - зазначила вона під час пресконференції в Берліні.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц натякнув на готовність обговорити нову дату дострокових парламентських виборів у країні.

Після розвалу коаліції Шольц наполягав, що хоче провести голосування щодо вотуму довіри до свого уряду меншості 15 січня - з можливими новими виборами в березні. Тепер він дав зрозуміти, що готовий відступити від своєї позиції.

На даний момент Соціал-демократична партія має намір висунути Олафа Шольца як свого кандидата на майбутніх виборах.

Проте, більшість німців підтримують Пісторіуса, а не Шольца як кандидата СДПН на посаду канцлера.

Водночас, опозиційний консервативний блок ХДС/ХСС під керівництвом Фрідріха Мерца демонструє зростання популярності, тоді як Альянс Сари Вагенкнехт, який часто називають "подругами Путіна", зазнав найбільших втрат серед усіх політичних сил.

Лідер німецької опозиції Мерц висловив бажання провести нові вибори до інавгурації Трампа.

Виборчий регулятор Німеччини радить не квапитись з достроковими виборами.

Понад 50% жителів Німеччини підтримують проведення термінових дострокових виборів.

Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр висловив своє невдоволення журналісту, який поставив під сумнів його підхід до російської політики.

У Нідерландах після футбольного матчу з ізраїльською командою стались заворушення.

У Амстердамі сталися безлади як перед, так і після футбольного поєдинку між місцевим клубом "Аякс" та ізраїльським "Маккабі Тель-Авів".

Перед проведенням заходу пропалестинські активісти планували організувати протест біля арени, де мав виступити ізраїльський клуб, проте мер відмовив у дозволі на акцію з огляду на питання безпеки.

Прем'єр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу після заворушень заявив, що розпорядиться відправити до Амстердама два літаки для того, щоб безпечно забрати співвітчизників. Речник ізраїльської армії заявив, що до Амстердаму готують "рятувальну місію" з медичними командами на борту.

Але після додаткових консультацій в Ізраїлі вирішили відмовитися від спецрейсів для евакуації своїх співгромадян з Амстердаму.

Очільник МЗС Ізраїлю терміново вирушив до Нідерландів. Прем'єр Нідерландів запевнив Нетаньягу - винних у заворушеннях знайдуть.

Голова Єврокомісії висловила своє обурення через напади на ізраїльських уболівальників у Амстердамі. У місті ввели заборону на проведення демонстрацій після нападів на фанатів ізраїльської футбольної команди.

Варто зазначити, що першому ультраправому спікеру Австрії не вдалося покласти вінок на честь жертв Голокосту.

ЗМІ: У столиці України повідомляють про можливе погіршення стосунків з Великою Британією у зв'язку зі зміною урядової команди в Лондоні.

Європейська комісія застерегла своїх працівників, що в Брюсселі активно діють шпигуни.

У Польщі правоохоронця обвинувачують у справі, що стосується загибелі українця: йому може загрожувати до п'яти років позбавлення волі.

РосіяФранціяОцінка розвідданихЖурналістЄвропейський СоюзБезпілотний бойовий літальний апаратВолодимир ПутінУкраїнаКиївІранЄвропаНімеччинаРакета.ЕкспортЛондонІлон МаскМіністерство закордонних справ (Україна)ТелефонДональд ТрампДонеччинаІзраїльПротиповітряна боротьбаКоаліціяПрезидент (державна посада)Європейська комісіяВолодимир ЗеленськийЕммануель МакронЕстоніяКаліфорніяОзброєнняНідерландиСполучені ШтатиЕкстрена евакуаціяНАТОBloomberg L.P.Джо БайденCNNДруга Польська РеспублікаБерлінСоціал-демократична партія НімеччиниПрем'єр-міністрВіктор ОрбанБілий дімУрсула фон дер ЛяєнАмстердамНімціБудапештПрезидентські вибори в Україні 2019Канцлер Німеччини (1949 - дотепер)Прем'єр-міністр БельгіїЛондонська школа економікиБіньямін НетаньяхуГолокостCSUФранк-Вальтер ШтайнмаєрАФК АяксБрюссельТель-Авів

Related posts