Місто вкрадених айфонів: смартфони, викрадені у величезних кількостях, масово відправляють до Китаю
Нещодавно Великобританія зіткнулася з хвилею вуличних крадіжок, де злочинці на мопедах вихоплюють смартфони у перехожих. Неочікувано з'ясувалося, що вкрадені пристрої потрапляють до міста Шеньчжень.
Викрадені у Великій Британії iPhone поліція розшукує не дуже ретельно, оскільки це вважається дрібним злочином. Проте кількість таких крадіжок зросла настільки, що журналісти вирішили з'ясувати, куди зникають викрадені пристрої. З'ясувалося, що мобільні телефони, вкрадені на вулицях Великої Британії, масово відправляються на склади на півдні Китаю. Там їх розбирають на частини, збирають знову і продають за зниженими цінами. Про це повідомляє Daily Mail.
Вкрадені телефони згодом виявляються в місті Шеньчжень, що знаходиться на півдні Китаю поряд із кордоном із Гонконгом. Це місто славиться як "Силіконова долина" КНР завдяки великій кількості технологічних виробництв. Шеньчжень займає 4-е місце серед економічних центрів материкового Китаю (після Пекіна, Шанхаю та Гуанчжоу) і входить до трійки провідних фінансових центрів країни.
Саме в цьому місці знаходяться підприємства електроніки та електротехніки таких компаній, як Huawei, ZTE, Lenovo, Skyworth, TCL Corporation, BYD Electronic, Great Wall Computer Group та багатьох інших.
Саме в цьому місці знаходиться підприємство з виробництва електронних сигарет Philip Morris International, а також численні фабрики, технологічні парки, судноремонтний завод і багато іншого.
Також Шеньчжень з населенням понад 10 мільйонів осіб є домом для великих роздрібних точок, що торгують уживаними споживчими товарами.
Суттєва кількість викрадених мобільних телефонів була відслідкована до Huaqiang South Road, маршруту, що простягається вздовж ряду складів із доком на одному з кінців. Існує підозра, що один зі складів на цій дорозі може приймати викрадені мобільні телефони, які згодом розбирають і продають.
Звичайно, ось унікалізований текст: Сукру Хаскан, який став жертвою вуличного грабіжника, скористався функцією "Знайти iPhone" від Apple, щоб відстежити свій вкрадений смартфон. Виявилося, що його iPhone знаходиться на вулиці Хуацян-Саут-Роуд в Китаї, і це стало відомо лише через два тижні після самого інциденту.
Фахівець з інформаційних технологій та кібербезпеки Томас Балогун, який вивчав ринок крадіжок мобільних телефонів у Китаї, зазначив, що випадок з Хасканом набув тривожної популярності.
"Це справа бандитського характеру: гангстери обирають собі за мету певні заходи, як-от фестивалі, і крадуть телефони у великих кількостях, перш ніж відправити їх до Китаю. У них дуже великий ринок уживаних телефонів, не дотримуються правила проти імпорту крадених товарів і слабко регулюється продаж деталей. Тому вони або продають iPhone як вживаний телефон, або розбирають на частини, або використовують для складання абсолютно нових телефонів", -- сказав він.
Балогун повідомив, що в процесі розслідування з'ясував, що злочинці здатні зібрати нові мобільні телефони з окремих компонентів всього за кілька годин.
"Якщо ви прийдете на один зі складів і захочете певну модель телефону, навіть якщо її немає в наявності, її зазвичай можуть зібрати з деталей за кілька годин. І у вас буде абсолютно новий телефон, зібраний із "донорів", -- сказав він.
У березні журналістка Клара Гаспар стала жертвою крадіжки свого телефону. Вона скористалася додатком Find My iPhone, щоб позначити пристрій як загублений і додала свій контактний номер, на випадок, якщо хтось знайде її телефон.
Вона незабаром почала отримувати лякаючі текстові повідомлення від зловмисника з південного Китаю, який вимагав видалення його даних зі свого облікового запису Apple, аби мати змогу використовувати пристрій знову.
В одному з отриманих повідомлень було написано: "Тебе зітруть з лиця землі. Я вже вбивав за значно дрібніші речі, ніж цей клятий телефон. Подивимося, чи дорожиш ти своїм життям більше, ніж пристроєм".
Клара також отримувала повідомлення, в яких злочинець погрожував знищити всю її родину, а її саму зґвалтувати та вбити.
Марія-Діандра Опре, фахівець з кібербезпеки від Earthweb, зазначила, що викрадені мобільні пристрої постійно опиняються в Китаї.
"Це не просто випадковість, а ретельно спланований маневр злочинців, які прагнуть скористатися слабкими місцями правоохоронних органів у різних частинах світу. Для крадіїв смартфонів однією з ключових переваг перепродажу вкрадених пристроїв за кордоном є зменшення ймовірності бути викритими. У деяких країнах відсутні надійні правові інструменти та можливості для ефективного відстеження таких злочинів. Це дозволяє бандам збувати свої незаконно отримані товари, не побоюючись наслідків", - зазначила вона.
Статистичні дані щодо інших країн відсутні. Проте в Лондоні, згідно з повідомленнями, крадіжка мобільного телефону фіксується кожні шість хвилин.
У 2022 році лондонці зазнали втрати майже 91 000 мобільних телефонів через крадіжки, що в середньому становить близько 248 випадків на день. Примітно, що лише два відсотки викрадених пристроїв були виявлені.
Злочинці часто нападають на пішоходів у жвавих місцях, наприклад, біля станцій, торговельних центрів або концертних майданчиків, і зазвичай підкрадаються ззаду, тож жертви не усвідомлюють, наскільки вразливим є їхній телефон, доки не стає надто пізно.
Найбільше постраждав округ Вестмінстер, куди туристи приїжджають заради театральних вистав і елітних магазинів. За рік, що закінчився в грудні, там було зареєстровано 18 863 інциденти, що на 47 відсотків більше, ніж 12 836 за попередні 12 місяців.
Зазначимо, що раніше видання "Фокус" повідомляло про жінку, яка витратила 800 доларів на місце в черзі з метою придбати якнайбільше iPhone на суму 100 000 доларів. Проте з'ясувалося, що смартфони продають лише по одному на особу.