Гібридний конфлікт Росії з Заходом: розкриття документів та дезінформації путінської троль-фабрики - VSquare.


Дослідники проєкту VSquare здійснили аналіз матеріалів, які були виявлені через витік з російського Агентства соціального проєктування — одного з засобів ведення ідеологічної та пропагандистської війни Росії проти міжнародної спільноти. У своєму дослідженні вони наводять кілька прикладів, які ілюструють, як російська інформаційна кампанія спрямована на маніпуляцію виборами, формування громадської думки та зниження підтримки України. Вражає масштаб цих дій.

Витік внутрішніх матеріалів з проросійського пропагандистського центру вказує на те, як ефективно організована російська кампанія підтримувала ультраправі партії під час виборів до Європейського парламенту. Ця кампанія також активно поширювала дезінформацію в соціальних мережах, прагнучи ослабити підтримку України. Такі висновки зроблені в розслідуванні, проведеному VSquare.

У відео, що нагадує кінематографічний трейлер, Ілья Гамбашидзе, керівник таємного пропагандистського проєкту в Росії, знімає свої сонцезахисні окуляри і сідає за комп'ютер, вдягнений у камуфляжну толстовку з написом "російські ідеологічні війська" на рукаві. На екрані з’являється текст: "Створення наративів, виробництво контенту, 300 медіа-ресурсів, 20 аналітичних центрів..." Це відео, яке стало частиною витоку інформації з російської IT-структури "Агентство соціального проєктування", здається, адресоване потенційним партнерам, які можуть бути зацікавлені в їхніх послугах у сфері інформаційних операцій.

"Гамбашидзе відповідає за численні проєкти у різних країнах", - повідомило джерело, пов'язане з розвідкою Євросоюзу. Організація і Гамбашидзе вже перебувають під санкціями як в ЄС, так і в США.

На фоні масштабної війни, що триває в Україні, Кремль став важливим замовником Агентства соціального проєктування. Нещодавно Міністерство юстиції США та ФБР виявили, що російські високопосадовці, зокрема Сєргєй Кірієнко, який очолює апарат адміністрації президента Росії і часто вважається близьким соратником Путіна, брали участь у низці зустрічей з Гамбашидзе в рамках цього проєкту. (VSquare раніше розкрив його роль у координації впливових операцій в серії розслідувань під назвою #KremlinLeaks). Софія Захарова, ще одна ключова фігура в адміністрації Путіна, також регулярно бере участь у цих зустрічах.

З квітня 2022 року по квітень 2023 року Гамбашидзе вів записи, що стосуються принаймні 20 зустрічей в адміністрації президента Росії, як зазначено в свідченнях американських свідків під присягою. Ця інформація базується на ряді документів, які тепер стали доступними для VSquare.

Витік документів, що складаються з тисяч файлів з серверів SDA, отримали Delfi Estonia, Süddeutsche Zeitung, NDR і WDR, які поділилися даними з міжнародними партнерами: De Standart, NRC, Schemes, Shomrim, DR, Profil, Dossier Center, FRONTSTORY.PL та VSquare. Останні файли ФБР про російські операції впливу відповідають даним витоку і називають SDA "компанією зі зв'язків з громадськістю, що спеціалізується на виборчих кампаніях, з глибокими зв'язками з російським урядом".

Витік показує, як АСП працює як центр психологічної війни. Його "армія" складається не з солдатів, а з творців мемів та інтернет-тролів. Згідно з внутрішніми документами, в агентстві працюють "ідеологи", "коментатори" та "оператор ботоферми".

Масштаби виробництва дезінформації вражають. Згідно з витоком звіту, у перші чотири місяці 2024 року так звана "російська цифрова армія" змогла створити 33,9 мільйона коментарів через армію ботів АСП. Вони також повідомляють, що виготовили 39 899 "контентних одиниць" у соціальних мережах, серед яких 4 641 відео та 2 516 мемів і графічних зображень.

Встановлюються чіткі квоти. Наприклад, в одному проєкті, орієнтованому на Німеччину та Францію, квоти були такими: "Мультфільми - 60 одиниць. Меми - 180 одиниць. Коментарі до статей - 400".

На початку документів можна знайти тисячі варіантів мемів, серед яких є й ті, що були створені карикатуристами, які співпрацюють з АСП.

У внутрішніх дискусіях причетні до цього особи не соромляться визнавати, що вони продукують фейкові новини та дезінформацію. Вибори в Європі та США є основною мішенню.

"Вибори до Європейського парламенту відбудуться влітку 2024 року. Наближаються критичні віхи у 2024 році, включно з виборами до Бундестагу та президентськіми виборами у США. Результати цих кампаній значною мірою визначатимуть майбутню санкційну політику Заходу щодо росії та підтримку України", - йдеться в одному з документів, який окреслює фокус цих інформаційних операцій.

Російські громадяни сподіваються на позитивні зміни в ставленні Західних країн до України.

"Згідно з документом, суспільна думка в країнах-учасницях проєкту поступово схиляється до зменшення або навіть повного припинення підтримки України."

Файли, що потрапили в мережу, містять детальні звіти про тисячі фейкових коментарів, зроблених у різних країнах, а також інструкції про те, як створювати такі коментарі.

"Напишіть коментар від імені 38-річної німкені, яка вважає, що Німеччина втрачає своє основне джерело доходу: промисловість і сильну економіку - ми повинні припинити витрачати гроші на Україну і повернутися до дешевих російських енергоносіїв!" - йдеться в одному з документів, який пропонується як інструкція.

Аналогічні вказівки були створені для "коментаторів", націлених на американську публіку: "Складіть коментар обсягом 400 символів від 38-річної американки, яка вважає, що військову підтримку Україні та Ізраїлю слід зменшити. Зеленський витрачає гроші платників податків безцільно!"

У польському онлайн-просторі з'явився схожий коментар: "Я – 38-річна жителька Польщі, і вважаю, що уряд несе відповідальність за підвищення цін на продукти харчування. Польща активно підтримує Україну, прийнявши мільйон українських біженців, які отримали можливість працювати і отримувати соціальну допомогу. Але при цьому уряд не може впоратися з питанням українського зерна, що ставить під загрозу наших фермерів! В результаті постраждають звичайні люди, які люблять свою країну і добросовісно сплачують податки. Це не може закінчитись нічим добрим!"

"Тема українського зерна", яку згадали в коментарі, отримала значне підсилення з боку російської пропаганди перед виборами до ЄС. Це, імовірно, було зроблено з метою створення розбіжностей між Польщею та Україною та підриву підтримки України.

Однією з цілей російських операцій впливу, згідно з витоками, є підтримка ультраправих партій у Західній Європі в надії на те, що ці партії виступатимуть проти допомоги Україні та санкцій проти росії. Згідно з документами, російські оперативники вважали, що успіх ультраправої парламентської групи "Ідентичність і демократія" (ID) в Європарламенті піде на користь росії. (Група була розпущена після європейських виборів).

"Пропозиція: провести комплексну контркампанію проти ліберальних глобалістів, їхньої платформи та яскравих представників напередодні виборів до ЄП у країнах з найбільшим представництвом у цьому виборчому органі - Німеччині, Франції, Іспанії, Італії, Польщі", - йдеться у проєкті документа, що готувався до виборів. У ньому також зазначається, що більше половини місць у Європарламенті належать цим країнам, що робить їх ключовими мішенями.

У представленому документі виокремлено чотири основні наративи, які сприяють просуванню певних ідей. Наприклад: "Ліберальні та глобалістські сили розповсюджують страх і прагнуть, щоб ми жили в паніці. Нам слід остерігатися воєн, екологічних катастроф, епідемій, а також можливих атак з боку Росії. Завдяки цьому страху вони намагаються отримати нашу покору. Окрім того, вони хочуть використати конфлікти, що виникають навколо сімейних цінностей, прав ЛГБТ-спільноти, а також економічну нестабільність, викликану війною в секторах енергетики та сільського господарства."

Інструменти, що допомагають досягти зазначених цілей, охоплюють: активність у коментарях; створення мемів, відео та карикатур; обговорення в соціальних мережах; поширення фейкових новин та вуличне мистецтво.

Декілька документів свідчать про те, що АСП проявляла значну активність у Німеччині, надаючи підтримку ультраправій політичній силі "Альтернатива для Німеччини" (AfD).

"У одній з доповідних записок російських посадовців зазначається: 'Наш лідер громадської думки тепер обіймає посаду заступника лідера фракції АдН!' Проте конкретне ім'я особи не вказується."

росіяни також зазначають, що передвиборча програма AfD на 2024 рік може розглядатися як ключовий російський стратегічний наратив: "Варто зазначити, що в програмі AfD на виборах 2024 року йдеться про те, що причиною конфлікту в Україні є "домінування неєвропейських держав". Ці держави звинувачуються у "втягуванні європейських країн у конфлікт", - йдеться в проєктному документі.

Для досягнення цих цілей пропонуються тези. Наприклад: "США ведуть економічну і гібридну війну проти росії за рахунок Німеччини. Антиросійські рішення НАТО і ЄС шкодять насамперед німцям".

Метрики успіху у Франції схожі: "Національне об'єднання" (раніше відоме як "Національний фронт") має набирати 20%, а "кількість французів, які не хочуть жертвувати своїм добробутом заради перемоги над росією/заради України, має перевищувати 44%".

Після європейських виборів АСП оцінило свій успіх. У своєму післявиборчому аналізі агенство звернуло увагу на збільшення представників правих у Європарламенті: "Отже, можна констатувати серйозний успіх кампанії у соціальних мережах".

Однак той самий документ попереджає, що успіх ультраправих в Європарламенті не обов'язково означає успіх для росії. Як застережливий приклад наводиться "яструбина" позиція Джорджії Мелоні (вона була активною прихильницею України) і зазначається, що підтримка Марін Ле Пен також не позбавлена ускладнень, оскільки Ле Пен публічно аплодувала Зеленському під час його візиту до Парижа, що не залишилося непоміченим для росіян.

"В цілому, проте, загальний тріумф ультраправих на виборах до Європейського парламенту розглядається світовою спільнотою як досягнення російської зовнішньої політики і, що важливо, російської пропагандистської машини", - зазначено у документі.

АСП, як зазначає VSquare, не лише генерує коментарі для неіснуючих 38-річних жінок у Німеччині та Америці. Його співробітники також фабрикують українські документи та офіційні цитати для поширення через ЗМІ. Наприклад, АСП створило підроблені документи та цитати, пов'язані з катастрофою літака Іл-76 у Бєлгороді в січні 2024 року. російська пропаганда тоді стверджувала, що цей літак перевозив 65 українських військовополонених, і звинувачувала Україну у його збитті. Ці "фейки", як їх називає саме ГРУ, були створені для того, щоб переконати громадськість у тому, що Україна приховує цей факт. У документі під назвою "Реєстр фейків і двійників" детально описано 73 випадки, коли АСП створювало дезінформацію для розповсюдження.

"Наша команда створила сенсаційну історію про викрадення дітей, яку американці опублікували з усією серйозністю. Це дійсно великий досягнення!" - захоплено заявила Софія Захарова, яка має зв’язки з адміністрацією президента Росії. Цю інформацію підтверджує протокол засідання АСП, що відбувся у вересні 2023 року.

За кілька тижнів до цієї зустрічі в телеграм-каналах почала активно циркулювати інформація про продаж органів українських дітей у темному інтернеті. Деякі пости, які з'являлися в соціальних мережах, покладали відповідальність на "київський режим", нібито причетний до організації евакуації дітей. Це твердження було спробою відобразити звинувачення, які Міжнародний кримінальний суд висунув проти путіна та керівника російської програми депортації дітей в Україні Марії Львової-Бєлової.

Незабаром цей дезінформаційний наратив поширили навіть деякі американські політики, зокрема представниця Республіканської партії Марджорі Тейлор Грін, конгресвумен від штату Джорджія.

Команда АСП також детально розглядає діяльність Гріна у документі, спрямованому на американську аудиторію, розкриваючи, як їхні інформаційні кампанії використовуються впливовими особами в США. У цьому матеріалі є посилання на статтю з Breitbart, ультраправого американського медіа, де Грін стверджує, що зброя, яку США поставили Україні, потрапила до рук ХАМАСу.

У цьому ж матеріалі зазначається, що зменшення американської підтримки Україні може бути реалізоване шляхом порівняння з економічною ситуацією в самих США. "Запитання "куди йдуть наші кошти?" повинно стати найбільш поширеним у коментарях," - зазначено в документі.

Один із значних проєктів носить кодову назву "Альтернативна Україна" і націлений на українців, які проживають у Західній Європі, Росії та в самій Україні. Раніше "Альтернативна Україна" була пов'язана в медіа з українським олігархом у вигнанні Віктором Медведчуком, який є давнім соратником путіна. Витік документів вказує на те, що цей проєкт також отримує підтримку та організацію від АСП.

У документах можна виявити зв'язок із Медведчуком, де зазначено, що проєкт має на меті "представити Віктора Медведчука як відданого захисника мирного майбутнього України". "Існує альтернатива війні. Медведчук акцентує на мирному діалозі як варіанті, що може запобігти ймовірній ядерній конфлікту", - зазначено в матеріалах.

У даному проєкті передбачено впровадження української мови для пропагандистських цілей. "Необхідно створити повноцінне інформаційне агентство, яке буде спрямоване на українське населення та функціонуватиме в рамках ідеології "Іншої України". Це джерело повинно забезпечити підтримку "нових російських українців" для президента Росії та заохочувати активну підтримку його політики".

Нижче ви знайдете детальну таблицю, що містить повний медіаплан: в ній зазначено, які саме тексти, відеоролики, інфографічні матеріали та фотографії необхідно підготувати та опублікувати, а також визначено частоту їх виходу. Наприклад, у інструкції пропонується залишати коментарі на підтримку та захист, з встановленою метою в 300 коментарів щодня.

Згідно з інформацією, наданою українською прокуратурою та європейськими службами безпеки, Віктор Медведчук має зв'язки зі скандалом, пов'язаним із "Голосом Європи". Виявилося, що деяким депутатам Європарламенту виплачували гроші за поширення російської пропаганди. Частина з них брала участь у заходах, організованих проросійським медіа "Голос Європи", яке слугувало каналом для відмивання коштів. Після арештів осіб, причетних до цієї мережі в Чехії та Польщі (де було конфісковано 48 500 євро та 36 000 доларів), Європейський Союз наклав санкції на видання та пов'язаних з ним бізнесменів. Згодом бельгійські правоохоронці провели обшуки в офісі Європарламенту та у приватному помешканні асистента депутата, який працював на ультраправу партію "Альтернатива для Німеччини" і отримував фінансування з Росії через мережу "Голос Європи".

Джерело в європейській розвідці повідомляє, що насправді обидва проєкти були розроблені в Кремлі.

"Інша Україна" та "Голос Європи" були розроблені на початку 2023 року в Адміністрації президента росії, в офісі Сєргєя Кірієнко", - стверджує джерело.

У матеріалі, названому "Проєктний офіс інформаційних операцій у Балтійському регіоні", АСП аналізує перспективу відкриття центру в Калінінграді, який буде зосереджений на співпраці з країнами Балтії, Польщею та Німеччиною.

"Калінінградська область, завдяки своєму стратегічному розташуванню та історичним культурним зв'язкам з Європою, виступає як найефективніша база для реалізації інформаційних операцій у країнах Європейського Союзу", - зазначається в документі.

Серед завдань проєкту - поширення російських наративів; вплив на політичні та економічні рішення; вплив на виборчі процеси; формування груп і мереж прихильників; просування інтересів російського бізнесу; створення системи просування російського порядку денного в ЗМІ та соціальних мережах.

Документи окреслюють структуру нової інституції, включно з такими підрозділами, як аналітичний моніторинговий центр і контент-центр, відділ інформаційних технологій та інформаційної безпеки, центр правової експертизи та бюро перекладів.

У кількох документах згадується Польща - одна з головних мішеней для маніпулятивних зусиль АСП. Серед них - записка про ймовірні результати виборів до Європарламенту. АСП також моніторить польський медіапростір і шукає заяви, що розколюють суспільство. В одному з таких звітів цитується Кшиштоф Босак, віцеспікер Сейму і лідер ультраправої "Конфедерації", чиї заяви щодо Ізраїлю спровокували публічну сутичку з ізраїльським послом у Польщі.

Як наголошує VSquare, наведені вище приклади - це лише частина діяльності АСП. У різних країнах проводяться численні кампанії з різними цілями. У свідченнях Мін'юсту згадуються чотири різні проєкти, спрямовані лише на США.

Окреме від "Іншої України" ініціатива передбачає поділ України на 20 регіонів та розробку інформаційних стратегій для кожного з них. "Щомісяця планується отримати 50 000 коментарів у 20 регіонах України", - зазначено в документі.

Ізраїль також виступає в ролі ще однієї цілі.

"Наразі ситуація в Державі Ізраїль видається дуже сприятливою для запуску серйозного проєкту з впливу на громадську думку. Метою такого впливу має стати виривання Ізраїлю із загального західного антиросійського порядку денного", - йдеться в проєктному документі під назвою "Нормальний Ізраїль". Знову ж таки, передбачені квоти на коментарі, тексти і меми.

"Записи АСП також свідчать про планування кампаній, спрямованих на іноземні країни, включно з Мексикою та Ізраїлем, з наміром вплинути на пов'язані з ними етнічні або релігійні групи, які проживають у Сполучених Штатах", - йдеться у свідченнях Мін'юсту США під присягою.

Для Східної Європи та Центральної Азії були встановлені специфічні цілі.

У документі, що стосується Молдови, Грузії, Вірменії, Азербайджану, Киргизстану, Узбекистану та Туркменістану, підкреслюється важливість "нейтралізації зовнішнього тиску на політичні еліти цих країн шляхом активізації громадськості на підтримку ініціатив, які суперечать інтересам США та їхніх партнерів". Відзначається, що "така активізація повинна здійснюватися через інформаційний вплив на національні аудиторії".

Related posts