Від навчальних програм до відкриття власного бізнесу: як громадська організація "Д.О.М.48.24" у Франківську підтримує жінок у досягненні незалежності.


Наталія Вишневецька зробила переїзд до Івано-Франківська в 2014 році, покинувши Донеччину. Через рік вона заснувала громадську організацію "Д.О.М.48.24", яка продовжує працювати успішно й до тепер. Основна мета цієї організації — надавати підтримку жінкам, які опинилися в складних життєвих обставинах, зокрема внутрішньо переміщеним особам, що оселилися в Прикарпатті.

У них, на відміну від переселенок 10 років тому, свої запити і проблеми, пише Репортер.

Забезпечити фінансову стабільність.

ГО "Д.О.М.48.24" має кілька основних фокусів роботи. Перший - захист і підтримка жінок у кризових ситуаціях, захист постраждалих від насильства. Другий - поширення принципів гендерної рівності та фемінізму. Третій - розвиток жіночих ініціатив і жіночого руху на Прикарпатті. Саме під ці цілі намагаються шукати гранти.

Важко працювати з аудиторією, щоб творити зміни, - каже Наталія Вишневецька. - Проводити майстеркласи - не проблема. Але важливо, що вони дадуть аудиторії. Наприклад, ми вчимо англійську - а для чого? Просто, бо людям подобається і весело проводити час? А якщо ця англійська конкретно для жінок, які хочуть іти в ІТ, або для іншої професійної діяльності, щоб забезпечувати себе - тоді це має сенс. Але таких жінок треба шукати.

На думку громадської активістки, фінансова незалежність є надзвичайно важливою для жінок. Лише в такому разі вони зможуть забезпечити собі необхідну підтримку в будь-яких обставинах.

Згідно з нашими дослідженнями, у жінок часто існує переконання, що фінансові обов'язки має виконувати чоловік. На перший погляд, у цьому немає нічого негативного, але ситуація може змінитися в кризові моменти, - зазначає Наталія Вишневецька. - Наприклад, якщо чоловік виявляє агресію, жінка може залишитися в складному становищі, адже не має власного доходу і хвилюється про те, як забезпечити дітей. Або, якщо чоловік гине на війні, а жінка не має досвіду роботи і не знає, як діяти далі, це може стати серйозною проблемою. Тому важливо, щоб жінка була фінансово незалежною.

Для цієї мети у "Д.О.М.48.24" з 2023 року стартували курси для жінок, присвячені манікюру, масажу та корекції брів. Від початку ініціативи близько 50 жінок змогли скористатися цією можливістю. Дехто з них вже відкрив власний салон після проходження курсів і практики у б'юті-коворкінгу, який також заснувала ГО "Д.О.М.48.24".

Ознайомтесь: Кав'ярня з характером. Тетяна Васильєва з Маріуполя відкрила вже другу кав'ярню у Франківську.

Пральня та салон краси

Для забезпечення фінансової незалежності громадської організації важливо мати джерела доходу на її підтримку. Організація "Д.О.М.48.24" реалізує декілька бізнес-проєктів, серед яких особливе місце займає простір "Вдома", доступний для оренди. Цей простір слугує не лише для проведення численних заходів організації, але й пропонує можливість безкоштовної оренди для окремих соціальних ініціатив.

У Франківську, на вулиці Курбаса, 4, розташований б'юті-коворкінг – компактний салон краси. Тут працюють як внутрішньо переміщені особи, так і місцеві жителі, що сприяє інтеграції. Така атмосфера дозволяє клієнткам і працівницям знайомитися та налагоджувати нові зв'язки.

Спочатку наш простір надавав свої послуги безкоштовно. Жінки, які приходили до нас, мали певні навички, але бракувало обладнання та клієнтської бази. Ми допомагали вирішити ці питання, - діляться враженнями Наталія Вишневецька. - Пізніше ми започаткували курси з перенавчання та навчання з нуля. Деякі майстрині працюють у нашій команді, інші займаються приватною практикою, а хтось знайшов роботу у салонах. Ми встановлюємо доступні ціни, адже орієнтуємось на жінок, які не можуть собі дозволити дорогі послуги.

Ще один напрямок соціального підприємництва, яким займається Наталія Вишневецька, - це професійна пральня. Її послугами користуються ресторани, готелі, хостели та інші заклади. У команді працюють двоє чоловіків, адже деякі завдання вимагають значних фізичних зусиль, і наразі не вдалося знайти відповідну жінку для цих ролей.

Ознайомтеся: Бабуся готує для всіх. Як переселенці з Херсонської області започаткували родинний бізнес у Франківську.

На третьому робочому місці працює жінка, воно періодично змінюється і беремо ще когось, - каже Наталія Вишневецька. - Це соціальне підприємництво для жінок, які потребують швидкого заробітку, але іноді не можуть знайти роботу в силу різних причин. Наприклад, ті, які постраждали від домашнього насильства, жінки з грудними дітьми, жінки з інвалідністю, які теж не можуть стабільно працювати.

Розпочати все з самого початку.

Важливою сферою діяльності "Д.О.М.48.24" є допомога внутрішньо переміщеним жінкам, адже Наталія Вишневецька сама була в такій ситуації. За її словами, тоді було ще важче через упередження, які панували у суспільстві.

Коли ми переїхали у Франківськ, однією з проблем були стереотипи щодо "східняків", тобто "донецьких і луганських", - говорить жінка. - Ми тоді, як ГО, намагалися подолати ці стереотипи. Тоді про "донецьких і луганських" думали як про зрадників і сепаратистів, а тепер, на мою думку, люди набагато краще зрозуміли, що відбувається. Крім того, мені здається, у 2014 році не було такої глибокої травми, або ми від неї відгородилися. Тоді ми могли повертатися, забирати речі, відвідувати близьких. Зараз люди, які виїхали з окупації, не мають шляху назад. Це зовсім інший рівень психологічної травми.

Окрім того, потреби переселенців зазнали змін. Це зумовлено тим, що багато з них були вимушені переїжджати вже вдруге або навіть втретє.

Іноді людям не так треба допомоги, щоб відновити бізнес, але вони просто психологічно до цього не готові. Одна дівчина, яку ми консультували, почала плакати і сказала, що третій раз не готова починати бізнес спочатку. І таких людей багато, - говорить керівниця "Д.О.М.48.24".

Що стосується активності в громадському житті Івано-Франківська, то можна виділити як позитивні, так і негативні аспекти. Вони обумовлені більшою традиційністю суспільства в цьому регіоні в порівнянні зі сходом України.

Читайте: Почати знову. У Франківську "Д.О.М.48.24" допомагає переселенкам знайти роботу та підтримку

В Івано-Франківську спостерігається висока ступінь соціальної згуртованості, де традиції та участь у церковному житті мають велике значення. Як зазначає Наталія Вишневецька, тут людей менше, і між ними існує тісніша взаємозв'язок. Вона наводить приклад: "Я була вражена, коли побачила, як у соціальних мережах хтось написав, що водій висадив його з маршрутки, і вже наступного дня цей водій втратив роботу. У Донецьку таке неможливо: одна людина може висловитися, але в місті мільйони жителів". Водночас, ця згуртованість може призводити до певних проблем, таких як закритість. Хоча місцеві жителі завжди ввічливі та усміхнені, довіряти їм буває важче, якщо ти не є частиною їхнього кола.

ГО "Д.О.М.48.24" активно продовжує свої ініціативи. Наразі відкривається безкоштовний курс навчання для жінок-підприємців, присвячений розробці власних онлайн-курсів. Зареєструватися можна за цим посиланням. Крім того, організовуються ресурсні зустрічі для жінок, які пережили важкі часи, також за умови попередньої реєстрації.

У "Д.О.М.48.24" також активно підтримують жінок, які стали жертвами домашнього насильства. У 2024 році організація отримала 91 звернення від жінок, які стикнулися з цією проблемою. Надання допомоги варіюється – від консультацій з психологами та юридичних послуг до допомоги в пошуку роботи, житла та вирішення інших конкретних запитів.

Автор: Ольга Романська

Related posts