Дуров під підозрою: обвинувачення проти творця Telegram - деталі, зображення, відео
Французька влада затримала Павла Дурова у зв'язку з великим судовим розслідуванням. У разі доведення його вини, 39-річному мільярдеру загрожує до 20 років ув'язнення.
Минулого тижня арешт засновника месенджера Telegram Павла Дурова став сенсацією, що привернула увагу світової громадськості. Ця подія широко висвітлювалася в ЗМІ по всьому світу. 28 серпня, через чотири дні після затримання, його було звільнено під заставу з певними обмеженнями, хоча звинувачення залишилися в силі, а розслідування триває. Журнал "Фокус" зібрав детальну інформацію про обставини затримання, пред'явлені звинувачення та деякі аспекти особистого життя цього мільярдера.
Павло Дуров -- підприємець у сфері інформаційних технологій російського походження. Йому 39 років, народився 10 жовтня 1984 року в Ленінграді. Павло провів більшу частину свого дитинства в Італії і є громадянином Франції, Російської Федерації, карибської острівної держави Сент-Кітс і Невіс та Об'єднаних Арабських Еміратів. У минулому -- гендиректор соціальної мережі "ВКонтакте", творець месенджера Telegram, щомісячна кількість активних користувачів якого по всьому світу перевищує 700 мільйонів. Його статки на сьогодні оцінюють у 15,5 млрд доларів, у рейтингу мільярдерів Forbes посідає 120 місце.
Увечері 24 серпня Павла Дурова заарештували у французькому аеропорту Ле-Бурже. Він прилетів до Франції з Азербайджану на борту власного літака. Разом із ним в аеропорту опинилися охоронець і невідома жінка. Затримання відбулося о 20 годині за місцевим часом (о 21 годині за Києвом). Затримання здійснили працівники "Жандармерія повітряного транспорту" за ордером, виданим "Національним управлінням французької судової поліції". Через 2 дні після затримання мільярдера прокуратура Парижа офіційно висунула Павлу Дурову звинувачення. У пресрелізі відомства йдеться про те, що розгляд щодо творця Telegram було розпочато ще 8 липня. Його підозрюють у скоєнні таких злочинів:
Крім того, проти Дурова висунуто звинувачення за трьома статтями, пов'язаними з криптовалютою та наданням послуг у цій сфері. Мільярдера затримали до 28 серпня, після чого суд повинен винести свій вердикт. За даними французького телеканалу СNEWS, якщо провину Дурова буде доведено, йому загрожує ув'язнення на строк до 20 років.
Чимало політиків і знаменитостей висловили свою підтримку після затримання Павла Дурова. Серед них американський технічний експерт і колишній спецагент Едвард Сноуден, який наразі перебуває в Росії, а також мільярдер та керівник компаній Space X і власник соціальної мережі X Ілон Маск. Маск, який також є засновником компанії Tesla, опублікував пост із хештегом #FreePavel, додавши уривок з інтерв'ю, яке Дуров дав американському журналісту Такеру Карлсону.
Крім того, Маск опублікував французькою мовою пост такого змісту: "Свобода. Свобода! Свобода?". В іншому пості Маска у зв'язку із затриманням Дурова йшлося: "Точка зору: в Європі 2030 рік, і вас затримують за те, що ви лайкнули мем".
Президент Франції висловився з приводу затримання Павла Дурова. Емманюель Макрон повідомив, що після резонансного арешту російського підприємця Павла Дурова, він зіткнувся з потоком неправдивої інформації про Францію. Президент наголосив, що затримання Дурова "абсолютно не було політично вмотивованим" та підкреслив, що Франція завжди стоїть на захисті законної свободи слова.
"У правовій державі свободи підтримуються в рамках закону, як у соціальних мережах, так і в реальному житті, щоб захистити громадян і поважати їхні основні права. Забезпечення дотримання закону покладено на судові органи, що володіють повною незалежністю", -- написав глава Французької Республіки.
Посольство Російської Федерації в Парижі 25 серпня висловило свою реакцію на затримання Павла Дурова: "Після отримання повідомлень у ЗМІ про арешт П. В. Дурова ми негайно звернулися до французької влади з проханням надати роз'яснення щодо причин затримання та вимогою забезпечити захист його прав, а також надати консульський доступ".
Російський омбудсмен Тетяна Москалькова заявила, що затримання засновника Telegram -- "чергове грубе порушення права на свободу слова". "Павло Дуров створив зручний, простий і доступний інструмент спілкування людей по всьому світу, швидкий канал поширення інформації, вільної від цензури. Звичайно, багатьом це не подобається", -- зазначила вона.
Оцінюючи реакцію російської влади та суспільства на арешт Павла Дурова, Bloomberg підкреслив: "Російська риторика на підтримку свободи слова виглядає надзвичайно контрастною — навіть іронічною — зважаючи на те, що країна ув'язнила сотні осіб за їхні протести проти війни в Україні. Проте обурення серед росіян через затримання Дурова є справжнім і викликало значний суспільний резонанс".
Обвинувачення, висунуті засновнику Telegram, не були єдиними щодо Павла Дурова. Мільярдер опинився під підозрою в рамках кримінальної справи у Швейцарії. Позов проти нього подала його колишня подруга Ірина Болгар ще минулого року, заявивши, що у неї троє дітей від Дурова.
За даними журналістів, у кримінальному позові стверджується, що Дуров застосував фізичну силу до одного з трьох дітей. Невдовзі після цього Болгар подала цивільний позов щодо опіки над дитиною. Вона також заявила, що Дуров припинив виплачувати їй 150 000 євро щомісяця як аліменти. Мати трьох дітей має намір домогтися поновлення виплат через суд. Відомо, що Дуров не оскаржував рішення про опіку над дітьми, яке було ухвалено на користь Болгар у травні 2023 року. Наразі слідство щодо фізичного насильства над дитиною та виплати аліментів триває, і інформації про судові рішення немає.
28 серпня Ірина оголосила, що Павло Дуров втратив батьківські права на їхніх трьох дітей: "Трибунал із захисту дітей і дорослих ініціював розслідування, яке проводили органи опіки Женеви. За підсумками цього розслідування було ухвалено рішення про позбавлення Дурова батьківських прав щодо наших трьох дітей".
За даними Forbes, у Павла Дурова є п'ятеро дітей від двох колишніх партнерок. Однак сам мільярдер стверджує, що має "понад 100 біологічних дітей". Нещодавно Павло, який ніколи не був одружений, зізнався, що впродовж багатьох років виступав донором сперми. Він розповів, що п'ятнадцять років тому його друг звернувся до нього з делікатним проханням: через проблеми з фертильністю він та його дружина не могли мати дітей, тому попросили Павла здати сперму в клініці, щоб вони могли стати батьками.
Мільярдер підкреслив, що його донорська допомога сприяла появі дітей у більш ніж ста парах з 12 різних країн. Дуров має намір зробити свою ДНК відкритою, щоб його нащадки могли знайти одне одного.
У середу, 28 серпня, в Парижі Павла Дурова випустили під заставу в розмірі 5 мільйонів євро. Йому заборонили покидати територію Франції та зобов'язали двічі на тиждень з'являтися в поліцейській дільниці. За даними BFMTV, слідчий суддя припинив тримання Павла Дурова під вартою для проведення допиту та потенційного висунення обвинувачення.
Російський телеграм-канал SHOT повідомив, що мільярдер висловив задоволення рішенням паризького суду щодо встановлення судового нагляду. Також зазначається, що Павло відзначив високий професіоналізм свого адвоката. Основна лінія захисту правозахисника полягала в тому, що "Дуров не повинен відповідати за всіх злочинців, які скористалися його творінням", маючи на увазі месенджер Telegram.
Крім цього, 28 серпня Фокус повідомляв про те, що Франція оголосила в розшук брата Дурова. Французька поліція півроку веде розслідування проти Павла і Миколи Дурова.