Гельсінкі здатен забезпечити укриття в бомбосховищах для приблизно 400 тисяч осіб, що перевищує кількість місцевих жителів...
Галина Сергієва — колишня українська журналістка, яка народилася в Дніпрі. Зараз вона разом із родиною проживає в Гельсінкі, Фінляндія. У подружжя є шестеро дітей, з яких троє — спільні. Найстарша донька від попереднього шлюбу має 20 років і навчається в університеті. Її брату 15 років, і він відвідує школу. Двоє хлопчиків-близнюків, яким по 3,5 роки, ходять до дитячого садка. Наймолодшому синові Роберту всього 5 місяців. У чоловіка Галини також є 16-річний син від попереднього шлюбу.
Зараз пані Галина перебуває в декретній відпустці з найменшим сином, а раніше вона виконувала обов'язки в фінській державній телерадіомовній компанії Yle, де займалася підготовкою новин українською мовою.
У інтерв'ю для видання "ВЗ" Галина Сергеєва поділилася своїми думками щодо освітньої системи Фінляндії, а також обговорила питання зведення бомбосховищ і ситуацію на кордоні з Росією.
У Фінляндії діти починають відвідувати дитячий садок з 9-місячного віку, розповідає Галина Сергіївна. — Мої близнюки пішли в садок у віці 1 року і 3 місяці. Декретні виплати тут не надто великі — приблизно 250-300 євро. Щодо вартості садочка, вона становить близько 300 євро щомісяця, причому за другу та наступні дітей плата зменшується до 20% від вартості першої. За двох дітей ми сплачуємо близько 400 євро. Якщо сім'я має низькі доходи, вона може претендувати на субсидії і сплачувати лише 60 євро за садок, а безробітні — всього 30 євро.
Які особливості фінських дитячих садків у порівнянні з українськими?
У Фінляндії, окрім традиційних дитячих садків, існують також лісові дошкільні установи. Діти проводять весь день на свіжому повітрі, де ліс стає їхньою ігровою зоною. Основна мета цих закладів — забезпечити дитині тісний зв’язок з природою. Не дивно, що найулюбленіші "іграшки" — це палиці та камінці (усміхається. -- Авт.). З квітня по листопад діти навіть сплять у наметах, а їдять лише в групах. Досвід показує, що такі діти мають дуже сильний імунітет і рідше хворіють. Хоча я не є настільки прогресивною, щоб віддавати своїх дітей у лісовий садок (усміхається. -- Авт.), проте наші групи щотижня вирушають на прогулянки в ліс. Сьогодні я зібрала рюкзак для Павла, вклала туди сендвічі з сиром та фрукти. Він дуже любить подорожувати, і для нього це справжнє свято!
-- Знаю, що діти у Фінляндії гуляють у будь-яку погоду...
-- Наш садочок розташований у лісовій зоні. Можна порахувати дні, коли вони не виходили на вулицю. Наприклад, взимку падав крижаний дощ, було дуже слизько, тоді дітей залишили у групах. Починаючи з листопада, у Фінляндії жахлива погода: холодна і мокра. Весна дуже холодна. Тут бузок розцвітає у перших тижнях червня. Якщо сидіти у групі, бо погана погода, то можна весь рік там просидіти... Тому діти гуляють завжди! Тут у будь-якому супермаркеті можна купити одяг для садочка: гумові штани з лямками, гумові чоботи, куртку, рукавиці, шапочку. Усі діти ходять у садок у такому одязі. Коштує такий одяг від 10 євро (фірмовий -- дорожче). Одяг має світловідбиваючі елементи. У Фінляндії швидко темніє у зимову пору. Світловий день складає лише 4 години.
Як проходять уроки в дитячому садку?
-- Букви і цифри діти вчать уже у підготовчій групі. Це останній рік перед школою. Садочок у Фінляндії відвідувати не обов'язково, дитина може бути вдома з мамою до 6 років. Але цю підготовчу групу у садочку відвідувати обов'язково. Якщо дитина не буде туди ходити, то у батьків можуть бути проблеми з соціальною службою. Там діти вчаться півдня, до 13.00, а після цього вони як у звичайному садочку бавляться.
Наші близнюки б'ються, тому їх розвели по різних групах. У них різні вихователі. Я щотижня отримую розсилку від вихователів: чим діти будуть займатися у садочку протягом цього часу. Наприклад, вони вчаться допомагати іншим. Або вчаться контролювати своє тіло: стрибають по камінчиках, чи ходять по жердинці. Також вони малюють, складають пазли, ліплять з пластиліну. Вихователі фотографують і надсилають роботи батькам.
Вихователька стурбована тим, що Павло проводить час на самоті, коли Григорій відсутній. Він вже вміє складати речення українською мовою, а фінською знає лише кілька слів. Саме тому йому важко знайти друзів серед фінських дітей. Ми плануємо обговорити з вихователькою, які кроки можна вжити для покращення його соціалізації в цій ситуації.
Ви неодноразово ділилися в соціальних мережах історіями про те, як ваші близнюки сваряться. Тим не менш, між ними існує справжня любов...
-- На Фейсбуці є група "Двійнята і близнята". Там українські батьки обговорюють усі проблеми дітей. Те що вони б'ються між собою -- це швидше правило, ніж виняток, і тривати це може до 15 років. Близнюки б'ються через конкурентне середовище, бо весь час треба щось ділити. Якщо іграшка одна, то вона цінна. Вони за нею б'ються, ніхто не хоче уступати. А якщо таких іграшок дві, то вони не дуже цінуються, інтерес до них згасає... Зараз вони вже розуміють, коли роблять дуже боляче одне одному, це небезпечно. Тішуся, що є хоча б такий прогрес. Бо у пориві гніву вони іноді не контролюють свої дії...
Поведайте, як один з близнюків вирушив у театр разом із вихователькою, замість свого брата...
-- Мене завжди питають, чи ви їх плутаєте? Я кажу: "Ні, ми ніколи їх не плутали". Вони мають кожен своє місце у машині, в автокріслі. А тут вони самі помінялися місцями, були в однакових куртках. Чоловік схопив того, який мав бути Григорієм (усміхається. -- Авт.), і поніс його у садочок. А той не встиг ніяк зреагувати. У театр поїхав Павло замість Григорія...
-- Чим принципово відрізняється фінська школа від української?
У Фінляндії всі викладачі зобов'язані мати диплом магістра, що означає, що це повинні бути висококваліфіковані фахівці. Зарплати вчителів тут досить привабливі — приблизно 3500 євро на місяць, що вважається гідним доходом у країні. Для порівняння, прибиральники отримують близько 1200 євро, а працівники магазинів — від 1500 до 2000 євро. Вчительська професія має високу цінність у суспільстві, що ускладнює вступ до цієї професії. Фінансування шкіл здійснюється на високому рівні, переважно за рахунок місцевих органів влади, проте є й державні дотації. В навчальних закладах присутні всі необхідні ресурси, а якість освіти залишається на одному рівні як у маленьких містах, так і у великих урбаністичних центрах.
Чи дозволяється дітям використовувати планшети під час занять?
Використання планшетів і мобільних телефонів заборонене. Хоча пристрої не конфіскуються, їх застосування під час уроків є неприпустимим, і вчителька зробить зауваження у програмі для батьків (аналогічна програма існує і в Україні – НІТ – прим. ред.). Проте з 8 класу школярам дозволяється користуватися ноутбуками, на які можна завантажити електронні версії підручників. У випадку потреби школа надає ноутбуки, але після закінчення навчального року їх потрібно повернути. Важливо зазначити, що підручники у Фінляндії є інтерактивними, що робить навчання цікавим. Учні постійно ведуть записи у зошитах, ставлять галочки та виконують різні завдання.
В Україні багато дітей відвідують додаткові заняття з репетиторами, починаючи з початкової школи. А як справи з цим у Фінляндії?
-- У Фінляндії є підготовчі школи для тих, хто не зміг вступити до старшої школи (ліцею). Після 9 класу діти можуть йти вчитися в училище, або в гімназію, це старша школа, але туди треба вступати (тобто 10-11-12 класи). Усіх підряд туди не беруть. Треба мати дуже гарні оцінки. Коли дитина не тягне, має низькі оцінки, може ходити у підготовчу школу. Таких шкіл -- мережа і вони безкоштовні. Протягом року там готують дітей до вступу у гімназію (навчання у таких підготовчих школах безкоштовне).
В Україні репетиторство не є розповсюдженою практикою. Вчителям це не приносить задоволення, адже для надання приватних освітніх послуг необхідно зареєструвати підприємство та сплачувати податки. У Фінляндії податкова ставка досить висока — до 40% від доходу. Наприклад, якщо вчитель отримує 100 євро за заняття, йому доведеться віддати 40 євро на податки. Через це багато педагогів не займаються репетиторством, оскільки це вважається не дуже престижним.
Чи трапляється, що педагогі ставлять нижчі оцінки?
У фінських навчальних закладах використовується десятибальна система оцінок. Звичайно, серед учнів є ті, хто більше подобається вчителям, і ті, хто менше. Ми всі люди. Проте існують чітко визначені критерії оцінювання. Я б не сказала, що мої діти — донька і син — зіткнулися з будь-якою упередженістю.
Який напрямок навчання вибрали ваші старші нащадки?
Дочка Ольга навчалася в художньому ліцеї, проте згодом вирішила, що не бажає перетворювати малювання на свою професію. Вона прагне зберегти це заняття як хобі. Тож вирушила до університету, щоб вивчати інформаційні технології. У цій галузі їй вдається досягати успіху, саме тому вона обрала цей напрямок. А її брат Артем має захоплення до суспільствознавства. Він планує після закінчення школи вступити до ліцею, що спеціалізується на цій дисципліні.
Престижна професія у Фінляндії - це лікар. Я знаю тільки одну дівчинку, яка вступила на лікарську спеціальність (вона з усіх чотирьох іспитів набрала 7 з 7 можливих балів). При вступі у медуніверситет треба здавати математику, біологію, англійську і фінську мову. Вступити туди дуже складно (іспити на кшталт нашого ЗНО). На рік на всю Фінляндію надається тільки 350 місць. Лікарняна профспілка регулює кількість місць, щоб не було дуже багато лікарів. Щоб у лікарів була гарна зарплата. До лікарів у Фінляндії потрапити складно, тут дуже велика черга.
Лікар повинен бути не лише висококваліфікованим фахівцем, але й універсальною особистістю. У нашій системі охорони здоров'я рідко трапляється, що пацієнтів направляють до вузьких спеціалістів. Спочатку консультацію проводить лікар загального профілю, який зазвичай має відповіді на більшість запитів. Лише у випадках справді специфічних питань може бути рекомендовано звернення до вузького спеціаліста, але це трапляється досить рідко. Також пацієнти мають можливість оплатити візит до приватної клініки для консультації з фахівцем-узько профілю.
Чимало молодих людей обирають навчання в політехнічних вищих навчальних закладах. Особливо затребуваними є спеціальності в галузі архітектури та журналістики.
-- Хочу запитати вас про бомбосховища. Чи будує Фінляндія укриття у школах?
Ремонт бомбосховищ уже розпочато, і для цього виділяються значні фінансові ресурси. Гельсінкі здатні вмістити близько 400 тисяч осіб у своїх укриттях, що навіть перевищує чисельність населення міста. Цікаво, що більшість спортивних об'єктів, таких як басейни і тренажерні зали, розташовані під землею. Наші близнюки, Павло і Григорій, відвідують плавальний басейн у східній частині Гельсінкі, який також знаходиться під землею. У разі війни цей великий спортивний комплекс перетворюється на бомбосховище.
Уся центральна частина Гельсінкі нагадує величезне укриття. Сьогодні тут розташовані торгові центри та паркінги, а також ціла мережа підземних вулиць. В цілому, це місце можна назвати бомбосховищем! Тут можна комфортно жити протягом тривалого часу, з можливістю автономного електропостачання та вентиляційною системою. Зрозуміти, що це укриття, можна лише завдяки величезним дверям: одні, другі, треті. Вони вражають своїми розмірами і мають великі закрутки для ручок.
Фінляндія активно готувалася до конфлікту з Радянським Союзом, а також враховувала можливість ядерної війни. Ця підготовка ніколи не була призупинена, і сьогодні країна продовжує вживати заходів безпеки. На сході країни регулярно проходять військові навчання, а також зводяться численні підземні укріплення, які розтягуються на великі відстані.
Чи залишиться кордон з Росією закритим?
Кордон для громадян Росії був закритий минулого року. Це сталося після того, як Росія почала гібридне втручання, організовуючи потоки мігрантів з Сирії, Афганістану та Іраку до Фінляндії. Ці люди перетинали кордон без документів, і навіть отримували велосипеди для подорожі. На сьогодні єдиним відкритим пунктом у Європі залишається Нарва в Естонії, де вони можуть проїхати на автомобілях. Ті, хто прибуває з Туреччини літаком, повинні мати візи, які видаються виключно росіянам, що мають родичів — громадян Фінляндії.
На жаль, вантажне сполучення ще триває. Фінляндія продовжує імпортувати з Росії значну кількість сировини, такої як уран та алюміній. Багато з цих товарів підпадають під санкції. Хоча фіни зупинили імпорт трубопровідного газу з Росії, газ все ж постачають танкери, оскільки власних запасів недостатньо. Цю ситуацію часто піднімають журналісти, адже це болісна проблема.