Вперше з 2017 року американські бомбардувальники B-2 Spirit були залучені до бойових дій (фото)
Бомбардувальник B-2 Spirit здатен транспортувати 900-кілограмові бомби Mark-84, оснащені JDAM для точного наведення. Максимальна вантажопідйомність кожного B-2 складає до 20 тонн боєприпасів.
16 жовтня 2024 року Центральне командування ЗС США здійснило низку точкових авіаударів по підземним арсеналам зброї в регіонах Ємену, які знаходяться під контролем хуситських повстанців. Це стало першим бойовим використанням стелс-бомбардувальників B-2 з 2017 року. В інформації про ці події повідомив військовий аналітик OSINTdefender у соціальній мережі Х.
Зазначено, що в операціях брали участь два літаки B-2 з 13-ї бомбардувальної ескадрильї 509-го бомбардувального крила, яке є частиною Командування глобальних ударів Повітряних сил США, а також 131-го бомбардувального крила Національної гвардії ВПС штату Міссурі. Літаки виконували польоти з авіабази Вайтмен, розташованої в Міссурі.
Бомбардувальники були обладнані 900-кілограмовими бомбами Mark-84, доповненими сучасними наборами Joint Direct Attack Munition (JDAM), що дозволяє точно націлюватися на стратегічно приховані цілі. Кожен B-2 має можливість нести до 20 тонн боєприпасів, що надає йому потужний ударний потенціал на значних відстанях.
Новинний канал хуситів al-Masirah повідомив про авіаудари поруч зі столицею Ємену Саною, хоча деталі щодо жертв і руйнувань одразу не уточнювали.
За даними Центрального командування США, початкові оцінки вказували на те, що жертв серед цивільного населення не було. Хусити використовували підземні споруди в цих районах, включно з тунелями, спочатку побудованими для зберігання ракет Scud. Повідомляється, що тунелі розширили для розміщення зброї угруповання.
B-2 Spirit -- єдиний літак США, здатний нести бомбу GBU-57 Massive Ordnance Penetrator, призначену для ураження укріплених об'єктів, таких як ядерні об'єкти Ірану.
Northrop B-2 Spirit, відомий також як Stealth Bomber, вважається важким стратегічним бомбардувальником, розробленим у рамках програми Advanced Technology Bomber наприкінці 70-х років минулого століття. Головним чином B-2 створювався для підвищення можливостей збройних сил США долати радіолокаційну оборону і доставляти ядерну зброю до цілей в СРСР.
У процесі розробки проекту виникли труднощі, що призвело до збільшення витрат. У підсумку, в межах програми було виготовлено 21 одиницю B-2, середня вартість яких на 2023 рік становить 4,04 млрд доларів за кожен літак.
Нагадаємо, американський репортер Пітер Сучіу роз’яснив причини, чому Військово-повітряні сили США не займаються виготовленням нових бомбардувальників В-52.
Крім того, були опубліковані нові відомості про баражувальний боєприпас Jackal, який представила компанія Northrop Grumman.