The Hill: Трамп, перебуваючи на посаді президента, може пред’явити ультиматум Путіну та Зеленському - Деталі | Експрес онлайн
Дональд Трамп має можливість спонукати Володимира Зеленського до діалогу з Москвою, зменшуючи обсяги американської допомоги, при цьому, у відповідь на це, може попередити Росію про збільшення військової підтримки України.
Такий ультиматум допоможе досягти миру в Україні, вважає автор статті для The Hill Олександр Темерко, українсько-британський бізнесмен та політичний активіст, енергетичний інвестор, радник Інституту економічних відносин.
Дональд Трамп, у разі перемоги на виборах, може поставити ультиматум кожній стороні. Для України він підштовхнув би президента Володимира Зеленського за стіл переговорів через важіль підтримки США. Росії він може погрожувати прямо протилежним: розширенням підтримки України з боку США та економічною війною. Цей ультиматум був би дуже ефективним, вважає Темерко.
Він зазначає, що тримісячний період війни виявився важким випробуванням для обох сторін, що яскраво відображається у фронтовій ситуації. Нещодавно Росія здійснила свою останню спробу наступу на чотирьох з п'яти ключових напрямків українського фронту. Ця масштабна атака, про яку було мало інформації, дозволила Росії захопити приблизно десяток сіл.
На даний момент наступальний потенціал Росії вичерпався. Після значних втрат у особовому складі та техніці, відсутність як стратегічних, так і тактичних резервів вражає їх саме у той час, коли починається сезон дощів. Через поширені чорноземи використання важкої техніки стане неможливим. Отже, сукупність цих обставин змусить Росію призупинити свої дії до січня.
Проте в Україні обстановка значно складніша — там спостерігається критичний дефіцит живої сили. Підкріплення, яке надходить, має низький рівень підготовки і часто не здатне утримувати свої позиції під час атак російських військ. Це призводить до оточення досвідчених підрозділів і їхнього відступу на нові рубежі. Обидві сторони наближаються до стану, відомого в шахах як цугцванг, тобто "вимушений хід", коли гравець, змушений діяти, лише погіршує свою ситуацію, — зазначає автор.
Темерко пише, що масштаби війни зараз трохи на користь Росії, але все зміниться, якщо Америка додасть грошей і ресурсів, і дасть Україні можливість знищувати російські стратегічні об'єкти глибоко на російській території. З іншого боку, якщо Америка взагалі відмовиться допомагати Україні, то український фронт розвалиться. Перемога будь-якої з них ставить іншу сторону на межу виживання - Україна може втратити суверенітет, Росія може розпастися на калейдоскоп феодальних держав з ядерною зброєю.
Таким чином, ультиматум Трампа щодо припинення вогню є "як найбезпечнішим результатом, так і вигідним для його адміністрації". "Цей ультиматум буде дотримано, оскільки у сторін немає іншого виходу, як сісти за стіл переговорів, або швидко зазнати поразки", - заявляє українсько-британський бізнесмен.
Він вказує на те, що Україні буде нелегко, оскільки лінії фронту перетворяться на нові кордони. У свою чергу, Росії також буде непросто, адже вона не змогла здобути перемогу над Україною, а "нові території", до яких вона має претензії, залишаться в основному під контролем України. Обидві країни будуть вимушені вивести важку техніку подалі від кордонів.
Автор вважає, що ця ситуація врешті-решт піде на користь Україні. Вона створить умови для проведення виборів нового президента та парламенту. З новою владою Україна отримає "народний мандат" на інтеграцію з Європейським Союзом і НАТО в контексті нових військово-політичних реалій, або ж можливість укласти угоду з США та країнами НАТО. Це забезпечить "збереження 80 відсотків території під контролем України" та відкриє шлях до переговорів щодо 20 відсотків, що наразі перебувають під контролем Росії.