FT повідомляє, що Україна почала більш відверто обговорювати з країнами Заходу питання територіальних поступок.
Україна наближається до можливого найбільш тривожного етапу війни на сьогоднішній день. Російські війська безперервно просуваються, незважаючи на значні втрати в особовому складі та техніці. Таку оцінку ситуації подає Financial Times у своєму аналітичному огляді.
Після повернення зі Сполучених Штатів президент Володимир Зеленський зіштовхнеться з російською агресією, втомленим за два з половиною роки війни населенням та ризиком енергетичної нестачі в зимовий період.
Окрім цього, Київ опинився під тиском своїх союзників, які наполегливо закликають до пошуку шляхів мирного врегулювання конфлікту через діалог.
На командному пункті поблизу Покровська в Донецькій області, куди наступає російська армія, військові висловлюють своє невдоволення нерішучістю Вашингтона у питанні надання дозволу Києву завдавати удари західними ракетами по об'єктах на території Росії.
Якби можна було воювати "обома руками, а не з однією рукою, зв'язаною за спиною", то ЗСУ могли б мати шанс проти потужнішої російської армії, поскаржився FT оператор ударного безпілотника.
"Досить складно уявити, що нам вдасться повернути противника до меж 1991 року," - зазначив один із військових у коментарі для видання.
Згідно з оцінкою Financial Times, військовослужбовці, які раніше сподівалися на звільнення своїх територій, тепер прагнуть до переговорів з Росією, щоб зупинити можливість "безкінечної війни".
"Я наразі перебуваю в процесі перемовин", - ділиться один із співрозмовників видання. Він стурбований тим, що його син, який також служить, може витратити більшу частину свого життя на війні, а його онук ризикує стати спадкоємцем безкінечного конфлікту.
"Якщо Сполучені Штати припинять постачання, це буде для нас фатально," - зауважив інший офіцер у бесіді з виданням.
Україна активно працює над поповненням своїх військових рядів мотивованими та професійно підготовленими солдатами, однак процес мобілізації викликає серйозні соціальні напруження, зазначає Financial Times. Крім того, країна може зіткнутися з ризиком відключення електрики (а можливо, й опалення) під час зимового періоду.
"Суспільство втомлене", - зазначає Олександр Мережко, голова комітету Верховної Ради, відповідального за зовнішню політику.
Одночасно Зеленський стикається з зростаючим тиском з боку своїх західних партнерів, які наполягають на необхідності знайти шлях до мирного врегулювання через переговори. Хоча існує сумнів щодо того, чи готова Росія до таких перемовин найближчим часом, також виникають занепокоєння, що позиції України можуть бути недостатньо сильними для досягнення справедливої угоди в даний момент, зазначає Financial Times.
"За словами українського чиновника, більшість учасників прагнуть зменшення напруги в цій ситуації."
Найбільшою небезпекою для Києва з боку союзників є ймовірна перемога Дональда Трампа на виборах у США. Він може намагатися примусити Україну прийняти невигідну для неї мирну угоду, погрожуючи припиненням військової підтримки.
Найвідданіші прихильники України в Європі стикаються з нестачею зброї, що ускладнить їхню можливість підтримати Київ у разі, якщо США зупинять постачання, повідомляє FT.
Чи спрацював "план перемоги" Зеленського
Минулого тижня Зеленський приїхав до США, щоб представити "план перемоги", який передбачає зміцнення позицій Києва перед майбутніми переговорами. Підсумок цієї поїздки український високопосадовець, який анонімно говорив з FT, описав так: "Це не був тріумф. Але й не була катастрофа".
В результаті візиту Зеленського до США він не зміг досягти успіху у двох ключових аспектах: отриманні дозволу на застосування західної далекобійної зброї для атак на Росію та просуванні заявки на вступ до НАТО. Ці питання становили основну частину його "плану перемоги".
Американські урядовці висловлюють стурбованість відсутністю комплексного підходу в даному плані.
Водночас радник українського президента, який допомагав у підготовці документа, каже, що у Зеленського не було іншого вибору, окрім як повторити свої вимоги щодо членства в НАТО, оскільке все інше сприйняли б як відступ у питанні про західні гарантії безпеки.
Хоча "план перемоги" відтворює вже знайомі цілі, його справжня суть полягає в тому, що він трансформує стратегію Києва, зміщуючи акцент з повного звільнення територій на досягнення переломного моменту у війні на користь України, зазначив в інтерв'ю FT український високопосадовець.
"Це спроба змінити хід війни і посадити Росію за стіл переговорів", - додав він.
Як змінилося ставлення українців до війни
Європейські дипломати, котрі брали участь у Генеральній асамблеї ООН минулого тижня, відзначили зміни в настрої та тематиці обговорень щодо вирішення війни, повідомляє Financial Times. Вони стверджують, що українські посадовці стали більш готовими до обговорення можливості мирного договору, навіть якщо російські війська залишаться на деяких українських землях.
Згідно з інформацією, отриманою від джерел газети, новопризначений міністр закордонних справ України Андрій Сибіга під час свого візиту до США вів дискусії про можливі компромісні варіанти та виявив більшу прагматичність щодо перспектив ведення переговорів за схемою "територія в обмін на безпеку".
"Ми стали більш відкритими у обговоренні можливих наслідків і компромісів, які Україні доведеться прийняти для досягнення стабільної мирної угоди," - зазначив дипломат, що перебував у Нью-Йорку. Він підкреслив, що ще півроку тому подібні теми були вкрай чутливими.
За словами FT, українське суспільство стало більш готовим до діалогу.
За даними травневого дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), 57% українців вважають, що переговори з Росією є важливими для досягнення миру. Для порівняння, рік тому цю думку підтримували лише 33%.
При цьому більше половини - 55% - заявили, що не готові поступатися територією. Однак варто зазначити, що на початку минулого року, таку відповідь давали 87% респондентів.
Опитування показало, що війна приносить дедалі важчі втрати: 77 % заявили про загибель членів сім'ї, друзів чи знайомих, що вчетверо більше, ніж двома роками раніше.
Дві третини респондентів розповіли, що війна значно погіршила їхнє матеріальне становище.
Інші дослідження вказують на те, що українці все ще мають сильну віру у свою перемогу і будуть засмучені будь-яким результатом, який не передбачає повного тріумфу на фронті.
Також 74% і 76% опитуваних не згодні з тим, що Україна задля миру має відмовитися від членства в НАТО або ЄС.
"Люди прагнуть миру, але водночас виступають проти територіальних компромісів. Ці два бажання важко поєднати", - підкреслив голова комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики Олександр Мережко.
Повертаючись з переговорів у США, Зеленський сказав, що жовтень стане "часом ухвалення рішень".
Український керівник знову звернеться з проханням отримати дозвіл на нанесення ударів західними боєприпасами по російських об'єктах, усвідомлюючи, що це є одним із небагатьох способів змусити Росію сісти за стіл переговорів, підсумовує видання.