Як Україна може сприяти відновленню економіки Європейського Союзу: п'ять основних напрямків.


співзасновник та генеральний директор Українського інституту перспективного розвитку

Маріо Драгі, екс-чиновник Європейського центрального банку, за запитом Урсули фон дер Ляєн окреслив складну ситуацію, що загрожує майбутньому Європейського Союзу. Він також представив ряд пропозицій для вирішення цих проблем, але переконаний, що європейські країни самостійно не зможуть впоратися з цими викликами.

І тут вже відкриваються дуже цікаві можливості для України та Європи.

1. Почнемо з критичних матеріалів. Тут Європі без України не обійтися.

Україна володіє запасами 21 з 30 рідкісноземельних елементів, які Європейський Союз класифікує як критично важливі.

Літій. Україна займає провідні позиції в Європі за обсягами запасів цього металу. За попередніми оцінками, загальні запаси літію в країні можуть досягати приблизно 500 тисяч тонн.

Кобальт.

Графіт. Україна займає п'яту позицію у світі за обсягами природних запасів графіту.

- Тантал та Ніобій.

Титан. Україна займає одне з провідних місць у світовій індустрії, володіючи приблизно 20% глобальних запасів цього металу та потрапляючи до десятки найбільших виробників титану у світі.

- Берилій. Одне з найбільших родовищ у Європі.

Марганець. Орієнтовно 2.3 мільярди тонн, що складає приблизно 20% глобальних запасів.

В Україні є не лише родовища, а й досвід переробки багатьох із цих матеріалів. Зокрема: титану, марганцю та інших.

2. Захист.

Сьогодні українські збройні сили є найпотужнішими в Європі.

Більш ніж мільйон українців, які пережили війну, становлять величезний потенціал для забезпечення безпеки Європи через аутсорсинг.

- Український ВПК точно більш мобільний, ніж європейський, швидше масштабується та потребує більш простих процедур для запуску нових виробів.

- Досвід України в асиметричних конфліктах, застосування дронів, технологій штучного інтелекту, а також новітніх засобів комунікації та управління бойовими діями.

Експертна оцінка в галузі кібербезпеки.

3. Інновації та технології.

- В Україні IT сектор розвивається найшвидшими темпами в Європі.

Велика кількість спеціалістів з технічною підготовкою.

- Зниження складності регуляторних процесів для випробувань у різних сферах, таких як військові технології, біоінженерія, фармацевтика та інші.

Україна залишається космічною державою, яка володіє розвиненими технологіями, власними конструкторськими бюро, ракетними двигунами та безліччю інших досягнень.

4. Автоматизація процесів і збільшення ефективності.

Україна володіє найбільшими можливостями для зростання продуктивності праці серед держав Європейського Союзу.

Українці вже накопичили значний досвід у розробці роботизованих систем.

- росія своїм вторгненням зробила найшвидший у світі процес деіндустріалізації та декарбонізації України. Відповідно, ми отримали право на продаж екологічних квот та можливість будувати нові виробництва, які тут будуть роботизовані (основна причина - дефіцит кадрів).

5. Енергетичний сектор.

Перед початком війни вартість електричної енергії була досить помірною. Якщо вкласти кошти, цей досвід можна відтворити.

Україна має одні з найбільших запасів газу в Європі. Це може стати ефективним способом зменшення залежності від Сполучених Штатів і зниження цін на енергоносії для європейських країн.

Список можна продовжувати. Так Україна може стати ключовим інструментом реалізації плану Драгі. І водночас прискорити інтеграцію до ЄС.

Related posts