Вадим Попко: Університети зобов'язані допомагати ветеранам інтегруватися в цивільне життя.


Вадим Попко, професор кафедри порівняльного і європейського права Навчально-наукового інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка, доктор юридичних наук, заслужений юрист України в інтерв'ю виданню "ФАКТИ" наголосив на значній ролі закладів вищої освіти в процесі соціальної адаптації ветеранів та членів їх сімей.

"Отримання вищої освіти та освоєння нової професії чи спеціальності відкриває ветеранам можливості не лише для адаптації, але й для активного внеску в науковий та суспільний прогрес", - підкреслив він.

Попко наголосив на тому, що значна частина ветеранів повертається з війни з психологічними травмами та розладами, відчуваючи невпевненість у майбутньому. Він вважає, що заклади вищої освіти можуть сприяти подоланню цих труднощів.

Він поділився інформацією про освітні можливості, що нині пропонуються державою як соціальна послуга для ветеранів і їхніх родин.

"По-перше, це безкоштовне навчання в державних закладах вищої освіти. Держава забезпечує низку пільг, таких як право на позаконкурсний вступ до закладів професійної освіти, повну або часткову оплату навчання, пільгові довгострокові кредити для здобуття освіти, а також соціальні стипендії. Крім того, ветерани/військові мають пільги при переведенні на навчання на місця державного (регіонального) замовлення", - відмітив Попко.

Він зазначив, що важливим нововведенням став проєкт, запущений навесні 2023 року, який має на меті організувати навчання ветеранів бойових дій та осіб з інвалідністю, отриманою внаслідок війни, у закладах професійної (професійно-технічної) освіти. Цей проєкт спрямований на підвищення конкурентоспроможності ветеранів на ринку праці.

Юрист підкреслив, що цей проєкт надає можливість ветеранам та людям з інвалідністю внаслідок війни отримувати первинну професійну освіту, проходити перепідготовку та підвищувати свою кваліфікацію, обираючи спеціальності або програми зі списку, який підготував Державний центр зайнятості.

Вадим Попко підкреслив винятковий досвід, накопичений ветеранами у різних сферах, таких як військова медицина, технології, психологія тощо, та акцентував увагу на важливості його подальшого вдосконалення і розвитку.

Після здобуття нової професії ветерани можуть змінити рід занять, знайти роботу, що стане важливим кроком у їхній інтеграції в суспільство. Ринок праці зазнає значних змін, що створює попит на різноманітних фахівців — від агрономів до IT-спеціалістів, - зазначив професор.

Окрім цього, як зазначається в інтерв'ю, завдяки отриманому військовому досвіду, ветерани можуть стати цінними фахівцями і в освітній сфері, вони можуть ділитися своїми знаннями та навичками в закладах вищої освіти, школах та інших навчальних закладах, виконуючи ролі інструкторів, тренерів або викладачів. Це може стати основою для підтримки у вищих навчальних закладах процесу національно-патріотичного виховання.

Правник також підкреслив, що надзвичайно важливо підтримувати діалог із роботодавцями, заохочуючи їх до працевлаштування ветеранів та впровадження спеціальних квот для них. Це, на його думку, сприятиме ефективній адаптації ветеранів до цивільного життя.

Вадим Попко навів приклад США, де вже чотири роки поспіль створюється рейтинг 150 компаній, найбільш лояльних до ветеранів, і зазначив важливість формування подібного рейтингу в Україні.

Минулого року перше місце зайняло Міністерство енергетики, друге — технологічна корпорація, а третє дісталося фармацевтичній компанії. Загалом, рейтинг за 2023 рік виявився досить цікавим: 11% компаній, що потрапили до нього, представляють медичну та соціальну сфери. "Я б дуже хотів, щоб такий рейтинг з'явився і у нас. І не лише серед роботодавців, але й серед закладів вищої освіти," — підкреслив він.

На його переконання, такий рейтинг слід складати на основі опитувань ветеранів та їхніх родин, що дасть змогу оцінити доступність, інклюзивність, академічне середовище, а також навчальні та освітні програми вищих навчальних закладів.

Related posts