Telia створює першу у Фінляндії мережу з квантовим рівнем захисту.
Цього тижня Telia здійснила успішне тестування ультразахищеної технології квантового шифрування у своїй мережі в Гельсінкі, ставши першим комерційним оператором у Фінляндії, який досяг цього. Ця демонстрація є значним кроком у рамках національного проекту, спрямованого на створення мережі, що гарантує квантову безпеку.
Квантовий розподіл ключів (QKD) являє собою інноваційний підхід, заснований на принципах квантової механіки, що забезпечує виняткову безпеку комунікацій. Фінський проект входить до складу ініціативи Європейського Союзу EuroQCI, метою якої є створення мережі з квантовим шифруванням, що покриє всю територію ЄС до завершення цього десятиліття, зокрема, для захисту важливої інфраструктури.
У Фінляндії компанія VTT веде національну квантово-безпечну мережу NaQCI.fi у партнерстві з CSC - Науковим центром інформаційних технологій, Cinia Oy та Suomen Erillisverkot Oy. Тестування, що проводить Telia, є частиною першого етапу проекту, який передбачає створення загальнодоступної тестової мережі в столичному регіоні Гельсінкі. Аналогічні тестові мережі плануються в усіх країнах Європейського Союзу.
"Демонстрація Telia є суттєвим етапом у створенні квантово-захищеної мережі для Фінляндії, відкриваючи нові можливості для її застосування в бізнесі та організаціях. Тепер ми маємо змогу оцінити, як ця інноваційна та складна технологія працює в умовах комерційного оператора. Ми здобули практичний досвід стосовно характеристик і викликів, з якими стикається операторська мережа під час впровадження квантового шифрування", - зазначає старший науковий співробітник VTT Карі Сеппенен.
Для демонстраційних цілей Telia залучила мережеву інфраструктуру та обладнання свого центру обробки даних у Гельсінкі, що успішно пройшов аудит. Крім того, компанія забезпечила необхідні людські ресурси та використовувала частину своєї наявної мережі.
"Як оператор, ми вважаємо за важливе брати участь у проектах, які задовольняють як потреби національної безпеки Фінляндії, так і вимоги бізнесу щодо захисту критично важливих даних, необхідних для забезпечення операційної безпеки. Без проведення експериментів ми не зможемо зрозуміти, які саме вимоги має задовольнити система розподілу квантових ключів у нашій мережі. Наша роль полягає в тому, щоб бути ключовим посередником у реалізації проектів, спрямованих на розробку безпечних рішень", - зазначає Теро Мааніємі, головний архітектор мережевої інфраструктури Telia.
VTT та CSC разом інвестували в обладнання, потрібне для реалізації квантово-шифрованого зв'язку QKD, який до цього тестувався лише в лабораторних умовах. Окрім того, VTT провела власні наукові дослідження, пов'язані з впровадженням квантового зв'язку, і розробила індивідуальні рішення для забезпечення захисту даних.
Основним технічним викликом для мереж з квантовим шифруванням є те, що обладнання ще знаходиться на стадії прототипування і не готове для широкомасштабного використання в промисловості. Саме тому початковий досвід, отриманий під час демонстрації Telia, надає унікальну можливість зрозуміти, як працює QKD шифрування поза межами лабораторних умов у Фінляндії. Особливо важливим було виявити області, де існує потенціал для вдосконалення в контексті майбутнього впровадження технології, - зазначає Мікаель Йоханссон, менеджер з квантових технологій в CSC.
Квантові шифрувальні мережі дозволяють випередити потенційні можливості квантових комп'ютерів, які можуть зламувати сучасні методи шифрування, що використовуються для захисту даних. Зловмисники вже сьогодні мають можливість записувати дані, які передаються, і чекати, коли з'явиться можливість їх розкриття.
Ще одним ефективним методом захисту, поряд із квантовою ключовою дистрибуцією (QKD), є алгоритми постквантової криптографії (PQC). Ці алгоритми здатні витримувати атаки з боку квантових обчислень. Вони були створені з метою заміни традиційних алгоритмів шифрування на нові, що забезпечують квантову безпеку. Наприклад, сучасні рішення PQC вже активно застосовуються між дата-центрами CSC.
"Використання квантово-захищеного зв'язку через QKD, PQC або їх поєднання є критично важливим для Фінляндії. Це дозволить нам спілкуватися без страху, що наші дані можуть бути розкриті в майбутньому. Інтеграція квантового шифрування у найчутливіші комунікаційні канали може також відкрити нові бізнес-можливості, адже це забезпечує надійний захист конфіденційної інформації в дата-центрах, розташованих у Фінляндії", - зазначає Йоханссон.
За межами ЄС компанія British Telecom, наприклад, побудувала в Лондоні пробну мережу з квантовим шифруванням для обслуговування банківської галузі. У Південній Кореї державна адміністрація використовує квантову захищену мережу зв'язку протяжністю понад 800 кілометрів.
Квантовий розподіл ключів також є першим кроком до квантового інтернету, який дозволить майбутнім квантовим комп'ютерам з'єднуватися один з одним, що ще більше підвищить ефективність квантових обчислень.