У Подільському регіоні розпочали процес відновлення занедбаного палацу, який належав цукровим магнатам Щеньовським.
Такий оновлений вигляд може мати палац Щеньовських після закінченої ревіталізації
Львівський фонд "Спадщина.UA" займається ревіталізацією палацу XIX ст. на Вінниччині. Під час першого етапу досліджень у занедбаній пам'ятці виявили збережений декор - ліпнину та розписи, автентичну столярку, метлаську плитку та аркові кам'яні склепіння підвалів. У найближчий вікенд палац цукрових магнатів Щеньовських буде відкритий для відвідувачів, його можна буде оглянути наживо.
Згідно з інформацією, наданою "Спадщиною.UA", палац, розташований у селі Носиківка поблизу Шаргорода, був зведений у 1886 році. Останнім його власником був цукровий магнат Станіслав Щеньовський. Його батько, Ігнацій, здобув популярність як цукрозаводчик, інженер, а також міністр промисловості та торгівлі Польщі, ставши засновником Страхового товариства для цукрових заводів у країні. Станіслав загинув у 1915 році, а через три роки, після завершення Першої світової війни, його родина покинула країну та переїхала до Закопаного.
Згодом, після встановлення радянської влади, у палаці в різні роки функціонувала школа, лікарня, аптека та відділення пошти. Потім палац стояв занедбаний і забутий, поки навесні 2024 року його взяла під опіку ініціатива "Спадщина.UA".
Зовнішній вигляд будівлі є скромним і практично індустріальним, оскільки вона облицьована типовою для пам'яток Поділля світлою клінкерною цеглою. Проте, коли ви заходите всередину, відкривається вражаючий світ розкішного оздоблення та витонченого дизайну. Ясно, що на момент завершення будівництва стіни резиденції були прикрашені художніми розписами, які, на жаль, були втрачені та навмисно знищені в епоху Радянського Союзу за їх "буржуазний" характер. Нині найяскравішою рисою палацу є витончена гіпсова ліпнина. Тож, якщо відновити поліхромію ліпнини та стін і провести реставрацію дерев'яних елементів, інтер'єр здобуде надзвичайну елегантність, - ділиться думками засновниця "Спадщина.UA" Ганна Гаврилів.
Оновлений колір автентичної столярки
Що важливого знайшли в палаці?
Інтер'єр цієї будівлі вражає розкішним оздобленням ліпниною та об'ємними декоративними елементами. У палаці Щеньовських спеціалісти з охорони пам'яток та реставратори знайшли різноманітні декоративні елементи, що відображають різні стилістичні напрямки. Гіпсове різьблення, виконане в еклектичному стилі, поєднує риси неоготики, ампіру та ренесансні мотиви.
Бальна зала виконана в стилі ампір, із витонченим рельєфом та рослинними орнаментами. Проте їх закрили численні шари радянської побілки. Сьогодні зала майже монохромна, в кольорах світло-блакитного та слонової кістки.
Розкішна стеля концертного залу
Їдальня палацу оформлена в рокайльному стилі, характерному для епохи рококо. Ліпнина має поліхромний вигляд, поєднуючи холодні рожеві з жовтогарячими відтінками. На карнизах помітні сліди охри та різних коричневих тонів. У часи радянської влади це приміщення було розділене на дві зони.
Веранда має три найбільші в палаці вікна і два входи - з вестибюля і бенкетної зали. Підлога там вистелена плиткою у вигляді шахматної дошки.
Тераса з широкими вікнами на всю стіну.
На сходовій клітці між першим і другим поверхами зберігся значний фрагмент мармурової обробки стіни. Ірина Гірна, керівниця реставраційної майстерні "Гарда", яка проводила художні дослідження палацу, зазначає, що нижня частина панелей виконана в техніці "флоудер", що імітує текстуру дерева. Ця техніка була популярною в палацових комплексах того часу, поряд із ренесансними ліпними мотивами. Поліхромія має теплий червоний відтінок охри.
Стілові панелі на стінах
На стінах палацу Щеньовських були виявлені сліди олійної фарби, що належать до початку XX століття. Інші стіни вкрита товстими шарами вапняного покриття, що залишилися з радянських часів. Єдиним збереженим елементом оригінального декору є розпис на стелі сходового майданчика, виконаний у теракотових і коричневих тонах, проте його стан залишає бажати кращого.
"З огляду на втрату оригінального кольору стін у поєднанні з розкішною ліпниною на стелі, можна припустити, що власники палацу не встигли довести до ладу інтер'єри. Або ж радянська влада жорстоко обійшлася з палацом, як це відбувалося з багатьма іншими, зокрема, з палацом Гершгоріна на Поділлі", - коментує Ірина Гірна.
Хол нагадує давній монастир
У певних ділянках під олійним покриттям вдалося виявити оригінальну підлогу. Вікна не мали білосніжного вигляду: під шарами фарби виявилися залишки автентичного покриття, виконаного в типових для цього палацу відтінках ніжного блакитного та слонячої кістки.
У часи Радянського Союзу один із шарів покриття виготовляли з саману — комбінації глини, кінського гною та соломи, що використовувалися для обмазування сільських будинків на Поділлі. Оригінальні печі були знищені, їх замінили на цегляні "груби".
Експерти аналізують відмінності в архітектурних традиціях Галичини та інших українських регіонах, що були під контролем Російської імперії.
"На Галичині підшивки дерев'яних стель виконували з очерету, а тут використовували рівно нарізану дранку. Для вирівнювання стін та імітації мармуру на Галичині використовували гіпс, у цьому ж палаці знаходили сліди глини, що виконувала таку саму функцію. Особливо цікавою є ознака прототипу підвісної стелі - фрагмент суцільної гіпсової плити, армованої полотном і прикрученої до стелі шурупами. Такої технології в Галичині не зустрічалося", - відзначає директорка Малієвецького обласного історико-культурного музею, керівниця проєкту "Палац Щеньовських" Анастасія Донець.
Маєток в Носиківці збудований на високій горі, оточений парком. Біля воріт - вартівниця з такої ж цегли, як і палац. Довкола - мур із каменю. А з одного боку височіє триярусна вежа.
В одному з крил палацу розташована вежа.
Далі, після завершення архітектурних та історичних досліджень, впорядкування будівлі та території, "Спадщина.UA" планує напрацювати оптимальну концепцію майбутнього пристосування палацу і шукатиме для проєкту нового господаря.
Протягом трьох днів, з 25 по 27 жовтня, палац Щеньовських у селі Носиківка запрошує відвідувачів. У програмі — презентація результатів досліджень та екскурсії. Більше інформації можна знайти тут. Неподалік розташоване місто Шаргород, яке славиться своїми вражаючими пам'ятками. Тут є можливість зупинитися на ніч у готелі "Шаргород Рафінад", що знаходиться на території колишнього цукрового заводу, що пройшов процес ревіталізації.
Ініціатива "Спадщина.UA" працює над відновленням забутих архітектурних пам'яток в Україні, використовуючи громадські ініціативи та приватні інвестиції для реалізації проектів у різних регіонах країни.