Чи може меморіальне кладовище бути затоплене? Около будівництва розгорілися нові конфлікти, що супроводжуються пікетами та арештами.
Заяви представників влади про легітимність будівництва не змогли переконати громадськість.
Навколо Національного меморіального військового кладовища, розташованого поблизу села Мархалівка та Південного цвинтаря в Києві, знову спалахнули суперечки. Активісти влаштували пікети, виставляючи вимоги про незаконність будівництва, та надають свідчення про високий рівень ґрунтових вод на цій території. У відповідь на це представники державної установи, яка займається створенням меморіалу, запевняють, що ситуація є перебільшеною. Вони стверджують, що поховання планується лише у тих місцях, де немає проблем з підтопленням, і наголошують на наявності всіх необхідних дозволів для проведення робіт. До конфлікту втрутилася поліція. "Телеграф" дізнавався про хід подій.
Від моменту виникнення ідеї й до сьогодні Національний меморіал супроводжується скандалами. Серед найгучніших - непрозоре обрання підрядника на виконання будівельних робіт та постачання граніту, що буде масово використаний в будівництві, а також підозри у "російському сліді" в цій історії. Нещодавно влада намагалась поставити крапку у суперечках. Зокрема, прем'єр-міністр Денис Шмигаль на форумі "Україна 2024. Незалежність" запевнив, що на всіх етапах: від виділення коштів і землі, формування проєкту НВМК, усе відбувалося в законний спосіб.
Схоже, що ситуація не розв'язалася. Наразі спостерігається новий етап конфлікту між суспільством та виконавцями робіт, який загострився нещодавно. Служба безпеки України на запит видання "Українська правда" підтвердила, що ТОВ "Акам", одна з компаній, що входить до консорціуму-переможця тендеру, є частиною групи компаній "Алеф". Власником цієї компанії є бізнесмен Вадим Єрмолаєв, який перебуває під санкціями. Тим часом, на ключовому об'єкті активізувався підрядник.
На фоні цієї ситуації, протягом цього тижня жителі місцевості, згуртовані в громадську організацію "Мархалівка. Підтримка", щоденно відвідують територію запланованого будівництва, намагаючись вимагати від робітників дотримання необхідних стандартів.
По-перше, у підрядника відсутні необхідні документи. Наразі в них є лише загальний дозвіл на будівництво, але для виконання певних робіт потрібен список додаткових дозволів. До того ж, їх діяльність супроводжується порушеннями техніки безпеки, -- зазначила активістка Вікторія Чеченкова в коментарі "Телеграфу". -- Ми маємо вражаюче відео, на якому видно, як люди "обрізають" ліс, в той час як екскаватор працює всього в одному чи двох метрах від них. У лісі ведуться зварювальні роботи, що заборонено через ризик займання, оскільки такі випадки вже мали місце. Також встановлені генератори, що порушує вимоги протипожежної безпеки. Техніка без належних заїздів працює на ділянці, і жодних дозволів на це не отримано. Всі ці активності почалися лише за останні три дні. Саме тому місцеві жителі закликають підрядника хоча б дотримуватись норм ДБН та не завдавати шкоди лісу, за який ми зараз боремося в державних органах.
У той же час, коли ми звертаємося до поліції, жодних дій не відбувається. На противагу цьому, будівельна компанія обрала свою стратегію: вони викликають правоохоронців, приміром, сьогодні до них приїхали з Фастова та Чабанів. Поліцейські перекривають ділянку, де ведуться роботи з порушеннями, стверджуючи, що там проводяться слідчо-оперативні заходи. Що це означає? Це означає, що наближатися до місця можна не ближче, ніж на 5 метрів. Тим часом, за цим "обмеженням", підрядники продовжують свою діяльність, -- пояснює активістка.
За інформацією активістів, сьогодні двом жінкам, які взяли участь у пікетуванні, знадобилася медична допомога. Одна з них зазнала панічної атаки через психологічний тиск з боку правоохоронців, що призвело до різкого підвищення кров'яного тиску. Проте це не зупинило представників поліції від зачитування протоколу про адміністративне порушення, складеного на місцеву жительку. В даний момент вона перебуває у неврологічному відділенні лікарні у Василькові, а її стан стабільний. Крім того, нещодавно один з мешканців міста потрапив у неприємну ситуацію під час спілкування з підрядниками та силовиками, внаслідок чого отримав численні гематоми на тілі, як повідомили представники громадської організації.
На своїй Facebook-сторінці Віктор Глеба, експерт у сфері державного управління та містобудування, опублікував відео, що демонструє події на ділянці, де планується створення меморіалу. Він активно висловлює критику на адресу влади, наводячи численні приклади порушень, пов'язаних із проєктуванням Нацкладовища та оформленням документів. Глеба вважає, що відеозаписи свідчать про зловживання з боку правоохоронців щодо громадян: на одному з кадрів кілька правоохоронців силоміць забирають активістку за межі будівельного майданчика, а іншу - затримують в службовій автівці. Експерт також стверджує, що це свідчить про "кришування" будівельної компанії з "російським слідом".
У відділі комунікації ГУ Нацполіції України у Київській області на прохання прокоментувати ситуацію на майбутньому меморіалі зазначили, що поки не володіють інформацією і пообіцяли перетелефонувати.
У той же час у прес-службі Державної установи "Національне військове меморіальне кладовище" зазначили, що підрядна компанія отримала необхідний дозвіл на проведення будівельних робіт від Державної інспекції архітектури та містобудування України. Крім того, було підтверджено, що активісти завдали шкоди огорожі.
- Усе відбувається відповідно до законодавства, - зазначено в коментарі для нашого видання. - Наразі на території, де триває будівництво, протестують деякі з тих осіб, які виступають проти створення військового меморіалу. Відповідно до ДБН А.3.2-2-2009 "Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення", присутність сторонніх осіб на будівельному об'єкті заборонена! Перешкоджання роботі будівельної техніки, блокування проїздів, закриття доріг, а також пошкодження паркану можуть бути кваліфіковані як кримінальне правопорушення. Правоохоронні органи повинні надати правову оцінку цим незаконним діям.
Окрім того, активісти продовжують стверджувати, що підвищений рівень ґрунтових вод у зоні, відведеній під Національний меморіал, створить серйозні труднощі для будівництва, а також для процесу поховання. В якості підтвердження своєї позиції вони зазначають недавнє заглиблення, яке вони охарактеризували як котлован. За їхніми словами, за декілька днів вода в цьому котловані не тільки не зникла, але й, навпаки, збільшилася.
Минуло вже 3-4 дні з моменту, коли було викопано цей котлован, і за цей час рівень води помітно підвищився, - зазначив Олександр Давиденко, голова громадської організації "Мархалівка. Підтримка", у коментарі для "Телеграфу". - На ділянці, призначеній під кладовище, водоносний горизонт регіону знаходиться на глибині 1,2-1,5 метра. Весною вода може підніматися до поверхні, а в дощові зими по території може текти річка. Додатковою проблемою є відсутність глини на цій ділянці: тут тільки пісок, що створює умови для нульового рівня фільтрації небезпечних речовин. Таким чином, з кожним дощем ці речовини будуть вимиватися і поширюватися по водоносному горизонту.
До цієї проблеми на етапі обговорення проєкту меморіалу національного значення привертали увагу активісти, зокрема представники організації "Київський еколого-культурний центр" (КЕКЦ). Ще влітку вони висловлювали припущення, що загиблих на фронті воїнів фактично "ховатимуть в болото". До таких невтішних висновків екологів привели результати експертизи, які показали близькість ґрунтових вод до поверхні. Представники ГО "Мархалівка. Підтримка" також наголосили, що наполягають на проведенні спеціальних гідрогеологічних досліджень, які б остаточно підтвердили, що було обране хибне місце для масових поховань, бо на ділянці "активний рівень ґрунтових вод", тобто він може змінюватися в залежності пори року і різних факторів і підійматися навіть там, де ще недавно був в межах норми.
В Держустанові "НВМК" наполягали: отримані під час досліджень показники "відповідають вимогами облаштування й утримання кладовищ в населених пунктах". А також наголосили, що для поховання воїнів будуть виділені місця, до яких не доберуться ґрунтові води. Цю ж тезу повторили сьогодні у пресслужбі в коментарі для "Телеграфу".
- Інформація про підвищений рівень ґрунтових вод на території була відома ще до початку будівельних робіт завдяки проведеним геологічним дослідженням, - зазначається у повідомленні. - Згідно з науково-технічним звітом, на ділянках, які не підлягають підтопленню, а також на потенційно підтоплених, глибина залягання ґрунтових вод від поверхні землі становить не менше 2 метрів. Це, безумовно, відповідає гігієнічним нормам, що регулюють облаштування та утримання кладовищ у населених пунктах.
На території, про яку висловлюють занепокоєння активісти, відсутній котлован; тут лише проводилися тестові шурфи перед реалізацією дренажної системи. Цей етап заплановано в рамках першого пускового комплексу, а в другій черзі на цій же ділянці буде зведено адміністративну будівлю, відповідно до проєктних намірів, а не місце поховання. До найближчого кладовища від цього міста – близько 50 метрів. Тому ще раз підкреслюємо: поховання загиблих Захисників і Захисниць відбуватиметься лише на територіях, де рівень ґрунтових вод не перевищує 2 метри.
Активісти стверджують, що "люди не залишать ліс" і підкреслюють свою підтримку створенню меморіалу, який належним чином вшанує пам'ять загиблих військових. Водночас вони наполягають на дотриманні Конституції та законодавства, а також на тому, щоб не завдати шкоди навколишньому середовищу.