Кабінет Міністрів України - Зменшення гендерного дисбалансу в оплаті праці з 18,6% до 13,6% та запуск національної кампанії "Звісно, зможеш!" — як Україна просувається до економічного підсилення жінок під час великої війни?


18 вересня в усьому світі відзначають Міжнародний день рівної оплати праці (Equal Pay Day). Цей день символізує тривалу боротьбу за справедливу оплату праці, що відповідає рівності в цінності виконуваних робіт, а також означає новий етап у боротьбі з дискримінацією жінок на ринку праці.

Чому забезпечення рівних економічних можливостей для чоловіків і жінок є важливим?

Різниця в заробітках між чоловіками та жінками — це реальність, а не вигадка. За даними Державної служби статистики України, до початку повномасштабного російського вторгнення у 2021 році, ця різниця становила 18,6%. Це означає, що жінкам потрібно працювати значно більше, щоб досягти таких же доходів, як і чоловікам — в середньому, це призводить до 6,5 років додаткової праці за все життя.

У 2015 році різниця у зарплатах між чоловіками та жінками в Україні становила 26%, однак до 2021 року цей показник значно зменшився. Нині Україна займає провідні позиції за рівнем залучення жінок до професійних та технічних сфер. Проте лише 15% підприємств контролюються жінками, а лише 17,7% компаній мають жінок на керівних посадах. Україна також лідирує за кількістю дівчат, які отримують освіту в середніх та вищих навчальних закладах, але гендерна нерівність все ще залишається актуальною у таких галузях, як педагогіка, інформаційні технології та сільське господарство. Незважаючи на високий рівень участі жінок у навчанні, це не гарантує, що вони отримуватимуть рівноцінні зарплати у своїй професійній діяльності.

Повномасштабне вторгнення Росії 24 лютого 2022 року значно ускладнило економічну ситуацію для жінок: вони дедалі частіше стають головами домогосподарств, беруть на себе повну відповідальність за виховання дітей, займаються волонтерською діяльністю тощо. Ця добровільна або вимушена необхідність поєднувати численні ролі часто призводить до втрати роботи та зменшення доходів, як частково, так і повністю.

"Ніщо, навіть війна, не може служити виправданням для нерівності. Навпаки, Україна повинна стати прикладом справедливості у всіх аспектах, особливо у відношенні до своїх громадян і їхнього добробуту. Наші жінки заслуговують на гідну оплату праці як у мирний час, так і під час війни. Тому ми не зупиняємось і не відтерміновуємо своє завдання - зменшити різницю в оплаті праці між жінками та чоловіками," - підкреслила Олена Зеленська, перша леді України.

З метою економічного уповноваження жінок 15 вересня 2023 року Уряд ухвалив Національну стратегію подолання гендерного розриву в оплаті праці на період до 2030 року та затвердив операційний план заходів на 2023-2025 роки. Мета -- до 2030 року досягти скорочення гендерного розриву в оплаті праці з 18.6% до 13,6%.

Національна стратегія щодо скорочення гендерного розриву в оплаті праці пропонує чіткий набір заходів, спрямованих на підвищення ролі жінок у трудовій сфері. Наша команда також працює над вдосконаленням трудового законодавства, включаючи легалізацію віддаленої та надомної роботи. Крім того, ми реалізуємо програми підтримки жінок-підприємниць. Вони можуть отримати фінансування через програму "Власна справа", а також гранти для ветеранок і дружин ветеранів. Дружини загиблих захисників мають змогу отримати до півмільйона гривень. Запроваджено програму "Створюй!", яка пропонує до 15 тисяч доларів для жінок, які очолюють бізнеси. Також доступні програми навчання та перенавчання, включаючи ваучери та спільні ініціативи з партнерами. Ці дії сприятимуть зміцненню економіки, адже, за підрахунками McKinsey Global Institute, якщо жінки були б залучені до ринку праці на рівні з чоловіками, глобальний ВВП міг би зрости на 26% у період з 2015 по 2025 рік, -- підкреслила Юлія Свириденко, Перший віце-прем'єр-міністр та Міністр економіки України.

Одним із ключових заходів, які ми вживаємо для усунення гендерної нерівності в оплаті праці, є створення нового Трудового кодексу. Його прийняття відкриє перед жінками нові можливості для професійного розвитку та зміцнить їхні права. Зокрема, у кодексі буде закріплено законодавчий принцип рівної оплати праці для жінок і чоловіків за еквівалентну роботу, а також встановлено правовий захист для працюючих жінок за рахунок застосування позитивної дискримінації, що підвищить їхню конкурентоспроможність на ринку праці. Крім того, будуть розширені можливості для жінок працювати за гнучким графіком, на дому чи дистанційно, а також надані додаткові гарантії для матерів, які годують. Вони зможуть самостійно вирішувати питання, пов'язані з нічними змінами чи відрядженнями. Це все створює умови для максимальної реалізації їхнього потенціалу, — зазначила заступник Міністра економіки України Тетяна Бережна.

З 18 вересня Міністерство економіки разом з ООН Жінки, за підтримки Офісу першої леді та Уряду Швеції, запускає нову національну інформаційну кампанію під назвою "Звісно, зможеш!". Основною метою кампанії є боротьба з гендерними стереотипами, що стосуються кар'єрного зростання жінок, а також підвищення обізнаності про гендерний розрив в оплаті праці між чоловіками та жінками. Кампанія також закликає до спільних дій для підтримки професійної реалізації жінок і забезпечення їх рівного представництва в усіх сферах діяльності.

"Незважаючи на те, що Україна через агресію росії переживає один із найскладніших періодів у своїй історії, просування гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок залишається серед пріоритетних. Зменшення гендерного розриву в оплаті праці є ключовою частиною цих зусиль. Тільки якщо жінки отримуватимуть таку ж оплату за роботу рівної цінності, як і чоловіки, ми зможемо досягти справжньої рівності. Тоді жінки зможуть повною мірою сприяти опору та відновленню країни", -- зазначила Сабін Фрейзер Гюнеш, представниця ООН Жінки в Україні - "За допомогою комунікаційної кампанії "Звісно, зможеш!" ми прагнемо підвищити обізнаність громадськості щодо розриву в оплаті праці жінок та чоловіків, а також показати, що уряд, бізнес та громадянське суспільство повинні працювати разом над вирішенням цієї проблеми. Ми пишаємося тісною співпрацею з Міністерством економіки та Урядовою уповноваженою з питань гендерної політики над подоланням гендерного розриву в оплаті праці. Ми також сподіваємося на продовження тісної співпраці з приватним сектором, особливо з тими компаніями, які вже взяли на себе зобов'язання щодо просування гендерної рівності, підписавши Принципи розширення прав і можливостей жінок (WEPs) та приєднавшись до "Альянсу з гендерно відповідального та інклюзивного відновлення в Україні".

Інформація про ініціативу "Безумовно, ти зможеш!":

#БезсумнівноВдасться #СправедливаОплата #ГендернаСправедливість #РівніШанси

Related posts