Фатальні прорахунки Камали Гарріс та вміння технологів Трампа. Світ отримав уявлення про соціальний профіль американських виборців.


Перед перемогою Дональда Трампа світ, включаючи Київ, активно готувався до можливих змін, однак, здається, в США це не було настільки очевидно. Які фактори вплинули на рішення американців та які наслідки це матиме для України, аналізувала Gazeta.ua.

У Києві все ще панувала ніч, у той час як в США закрилася остання виборча дільниця. Кандидат у президенти від Республіканської партії Дональд Трамп уже заявив про свою перемогу. Це сталося одразу після надходження перших підрахунків голосів з невпевнених штатів.

"Сполучені Штати надали нам незрівнянний мандат, - з захопленням заявив він на мітингу у Флориді перед своїми прихильниками. - Жодних війн! Америку чекає ера процвітання, це величезна перемога для всього американського народу!"

Найімовірніший новий президент США навіть виконав танець під хіт Y.M.C.A від групи Village People. Назва Y.M.C.A. розшифровується як "Асоціація молодих християн" (Young Men's Christian Association). Тому танець Трампа під цю мелодію можна інтерпретувати як символ "вічної молодості" або ж "спілкування з молодим поколінням". Можливо, Трамп має на увазі "Золотий вік" Сполучених Штатів, який припадає на 1970-1980 роки.

Політичний трикутник

"Країна прагнула змін, а отримала кандидатку, котра у вирішальний момент пом'якшила тези про зміни, котрі уособлювала", - пишуть аналітики телеканалу CNN. Точкою зламу стало інтерв'ю телеканалу АВС, де Гарріс заявила, що її політика буде продовженням політики Джо Байдена. Цим вона нівелювала перемогу над Дональдом Трампом на дебатах.

Скандал, що виник після праймеріз із заміною кандидата, виявив глибокий розкол серед демократів. Крім того, оптимізм, який Гарріс змогла викликати у своїх прихильників, швидко втратив свою силу після обрання Тіма Волтца на пост кандидата у віцепрезиденти. Це рішення розчарувало багатьох молодих демократів, які сподівалися на харизматичного губернатора Пенсильванії Джоша Шапіро.

Цікавим є те, що Джо Байден спостерігав за процесом голосування прямо з Білого дому. Він також зробив кілька привітальних дзвінків до переможців від демократів на виборах до Конгресу та Сенату.

Висновки за ключовими штатами

На мітингу прихильників Гарріс в ніч виборів результати голосування відображалися в реальному часі на великому екрані. Після оголошення відсотків у Північній Кароліні технічні фахівці вимкнули звук. Проте цифри говорили красномовніше за слова: у цьому штаті 50,1% голосів отримав Трамп, а Гарріс - 47,7% (при обробці 97% бюлетенів). У Пенсильванії Трамп набрав 50,7% голосів, а Гарріс - 48,2% (також за результатами обробки 97% бюлетенів). Що стосується Джорджії, то тут Трамп отримав 50,7%, а Гарріс - 48,4% (при обробці 99% бюлетенів).

Американські ЗМІ почали називати переможцем кандидата від республіканців після оголошення даних зі штату Вісконсин: було підраховано 99% бюлетенів, Трамп здобув 49,7% голосів, Гарріс на 1% менше.

Ці чотири штати були визнані вирішальними у формуванні фаворита виборів.

Розкол за віком, статтю та статками

У великих містах Джорджії, таких як Атланта, Саванна та Колумбус, виборці віддали свої голоси за Гарріс, що призвело до появи невеликих "синіх" осередків у переважно "червоному" штаті. Подібна ситуація спостерігається і в Пенсильванії, зокрема в Піттсбурзі, Аллентауні, Філадельфії та Гаррісбурзі, а також у Північній Кароліні, де виділяються міста Колумбія і Чарльстон. Цей тренд також помітний у Вісконсіні, особливо в таких містах, як Мілуокі, Кеноша та Медісон. Таким чином, результати голосування в ключових штатах вказують на явну різницю між великими розвиненими містами та сільською місцевістю.

Загальне співвідношення по США між кандидатами на час написання статті таке: Гарріс має 47,4% голосів американців і 223 голоси Колегії виборників, Трамп - 51% голосів американців і 276 голосів виборників.

Згідно з інформацією, опублікованою в Financial Times, кандидати витратили в цілому 3,5 мільярдів доларів на виборчу кампанію, що зробило ці вибори найдорожчими в історії Сполучених Штатів. Обидві команди активно залучали сотні тисяч волонтерів, які здійснювали агітацію "від дверей до дверей". Проте, судячи з результатів підрахунку голосів, жодна з сторін не змогла впевнено встановити свою перевагу.

У своїй першій промові після голосування Дональд Трамп підкреслив важливість єдності, зазначивши: "Це величезне завдання. Складне. Проте Господь не залишив мене без підтримки. Адже це - моя місія".

Щоб реалізувати завдання, необхідно виявити те, що об'єднує.

Виправлення помилок, допущених Трампом.

Згідно з результатами опитувань, замовлених американськими телеканалами, Дональд Трамп зміг залучити підтримку виборців практично з усіх демографічних категорій. Це контрастує з його поразкою у 2020 році серед тих самих груп.

Згідно з інформацією Fox News, більше 70% виборців до 5 листопада висловлювали незадоволення з приводу роботи діючої влади США. Крім того, 60% респондентів у різних соціологічних опитуваннях вказали, що уряд рухає країну в "неправильному напрямку". Таким чином, настрої проти чинної адміністрації були очевидними, і залишалося лише підсилити їх, що технологи колишнього президента й зробили, проте це призвело до зменшення єдності.

Найактивніше за Трампа голосували білі чоловіки без вищої освіти (перевага над Гарріс у 38%), а за Гарріс - білі жінки з вищою освітою (відрив від Трампа +16%). Загалом за республіканця віддавав голоси білошкірий сільський електорат, за Гарріс - міський, але передмістя зменшили підтримку кандидатки від демократів, порівняно з 2020 роком. Однак Трампу вдалося загітувати за себе частину традиційно демократичного електорату: іспаномовних чоловіків, чорношкірих і особливо - молоді. Серед останньої демографічної категорії він додав 10% порівняно з 2020 роком. Отже, саме молодь стане базовою для подолання розколу.

Україна на вістрі голки

До 20 січня, коли відбудеться інавгурація, Дональд Трамп має виконати одну важливу обіцянку — завершити конфлікт в Україні. Президент Володимир Зеленський став одним із перших, хто привітав Трампа з його перемогою, а серед європейських лідерів це зробив французький президент Емманюель Макрон. Натомість Путін не має наміру вітати Трампа, оскільки США для нього є "недружньою країною", як повідомив речник диктатора Дмитро Пєсков.

Початок мирних переговорів виглядає не зовсім обнадійливо. Американські експерти вважають, що при Трампі-2024 зовнішня політика США набуде "вулканічного" характеру та стане надзвичайно непередбачуваною. Згідно з інформацією CNN, посилаючись на джерела, обізнані зі стратегією Трампа на перші місяці його президентства, вже підготовлені проєкти перших рішень. Проте, чи стосуються вони України, залишається невідомим. Джерела Gazeta.ua повідомляють, що конкретного плану поки що не існує, зокрема через негативні сигнали з Москви.

Рішучий вибір

На думку кандидата політичних наук Олексія Буряченка, Дональду Трампу зараз важливо продемонструвати свою здатність виконувати передвиборчі обіцянки. Як повідомляє Gazeta.ua, він зазначив: "Трамп має шанс підтримати Україну, виконуючи обіцянки США, і бути більш рішучим у своїх діях в майбутньому. Конкретні кроки будуть розроблені після остаточного підрахунку голосів, що очікується до січня 2025 року".

Але до приходу у Білий дім йому потрібен результат, тим паче, відрив від Камали Гарріс незначний. Прихильники очікують від тріумфатора великих справ.

"Відчутна атмосфера рішучості і надії на те, що країна буде рухатися в правильному напрямку під керівництвом президента Трампа, - розповів Gazeta.ua політолог-міжнародник Микола Волківський. - Був присутнім на двох зустрічах з президентом Трампом. Багато американців, з якими я спілкувався на цих заходах, висловили глибоку занепокоєність такими питаннями, як нелегальна міграція та національна безпека, які вважаються фундаментальними для майбутнього країни". До питань безпеки належить й українське.

Між тимчасовим і стабільним.

За словами Миколи Волківського, в політичних колах, зокрема серед прихильників Дональда Трампа, існує "цікаве співвідношення надії та скептицизму". З одного боку, якщо Трампу вдасться зупинити конфлікт, це стане великим кроком до покінчення страждань і руйнувань в Україні, що буде визнано важливим досягненням для глобальної стабільності. Експерт зазначив, що він сприймається як потенційний посередник у цій ситуації. Водночас "багато людей вважають, що термінове завершення війни не повинно відбуватися за рахунок суверенітету або безпеки України, і будь-яка угода повинна гарантувати справедливий і стійкий мир, а не лише тимчасову паузу в бойових діях".

Врешті-решт, Дональд Трамп може застосувати підхід, який Джо Байден планував для вирішення конфлікту на Близькому Сході: за допомогою трьох етапів. Однак така аналогія може підкосити Трампа під час виборчої кампанії, адже він неодноразово жорстко критикував діючого президента США.

Інтрига ще зберігається, зазначив Олексій Буряченко, ще невідомо, чи відбудеться інавгурація і кого саме: "Якщо за підрахунком голосів буде різниця у декілька виборників, це може спонукати того, хто програв, до радикального захисту своїх результатів у судах".

Стратегія та угоди

Що залишається Україні? Тільки не чекати. Нашій країні потрібно мати чіткий план роботи з новим президентом США, заявив експрем'єр Арсеній Яценюк: "Це питання збереження України як вільної, демократичної і суверенної держави".

Важливо усвідомлювати, що під час можливої нової каденції Дональда Трампа світовий порядок базуватиметься не на встановлених правилах, а на угодах, зазначив народний депутат Олексій Гончаренко. "Тому нам слід відмовитися від звернення до цінностей і зосередитися на демонстрації наших можливостей та важливості для світу", - підкреслив він.

РосіяПівнічна та Південна АмерикаБойові діїВолодимир ПутінУкраїнаКиївВища освітаБлизький СхідМоскваДональд ТрампПрезидент (державна посада)АмериканціВолодимир ЗеленськийПолітикаСполучені ШтатиСвітДжо БайденОлексій ГончаренкоФіладельфіяПенсильваніяCNNДемократична партія (США)Республіканська партія (США)Gazeta.uaFinancial TimesДебатиАмериканська телерадіомовна компаніяБілий дімДемографіяВісконсинДжорджія (штат США)Історія Сполучених ШтатівВиборча колегія Сполучених Штатів АмерикиЕлекторатПівнічна КаролінаХаризмаІнавгураціяБоже.Сенат Сполучених Штатів АмерикиПервинні вибориПерсонал (військові)ХристиянствоМедісон, ВісконсинПіттсбургГаррісбург, ПенсильваніяЧарльстон, Південна КаролінаКоламбус, штат ОгайоАтланта, штат ДжорджіяФлоридаАрсеній ЯценюкДмитро ПєсковТелерадіокомпанія Fox Broadcasting Company

Related posts