Недостаток кадрів на українському ринку праці: хто є найбільш затребуваними фахівцями серед роботодавців?


Ринок праці України зазнає значних змін через економічні та соціальні виклики, спричинені тривалою війною. З кожним місяцем ситуація погіршується, і працедавці стикаються з дедалі більшими труднощами під час пошуку нових співробітників. Одним з головних чинників, які впливають на ринок праці, є мобілізація чоловіків та масова міграція населення за кордон, що призводить до гострого дефіциту кадрів. Водночас, зарплати в країні поступово зростають, адже роботодавці намагаються залучити і втримати кваліфікованих фахівців. Які ж спеціальності сьогодні найбільше затребувані, як змінюється рівень оплати праці та якою є ситуація в різних регіонах? Про це йтиметься в нашому матеріалі.

Кадровий голод в Україні: які спеціалісти є найбільш затребуваними на ринку праці.

Згідно з дослідженням OLX Робота, проведеним серед українських роботодавців та фахівців у сфері HR, 90% опитаних компаній стикаються з труднощами у знаходженні нових працівників. Брак необхідних спеціалістів загострює конкуренцію серед роботодавців за найкращі таланти, особливо у таких галузях, як роздрібна торгівля, виробництво, будівництво та логістика. Наприклад, у роздрібній торгівлі спостерігається зростання попиту на працівників через активізацію споживчих звичок, в той час як компанії у сфері логістики відчувають нестачу кадрів через мобілізацію чоловіків, які зазвичай займають більшість посад у цій галузі.

Крім того, у будівельній галузі спостерігається брак робочої сили, спричинений потребою в відновленні інфраструктури, пошкодженої внаслідок війни. У виробничому секторі відчутно бракує кваліфікованих спеціалістів, що викликано високими показниками еміграції українців до європейських країн.

"У промисловій сфері спостерігається серйозна нестача кваліфікованих кадрів, викликана значною міграцією та мобілізаційними процесами. Будівельний сектор потребує більшої кількості робітників для відновлення інфраструктури, тоді як в логістиці, де особливо висока зайнятість чоловіків, також відчувається брак персоналу. Торгівля потерпає від нестачі кадрів через зростаючу споживчу активність і потребу в стабільному постачанні товарів", - підкреслює Марія Абдулліна, керівник напряму OLX Робота, у своїй статті для NV.

Найпопулярніші спеціальності на ринку праці

Компанії найчастіше потребують професіоналів у наступних галузях:

· Роздрібна торгівля, збут і закупівлі - 27% від загальної кількості вакансій;

· Виробничі сфери та професії робітників - 19%;

Логістика, сфера готельно-ресторанного обслуговування та будівельний сектор переживають значний підйом у запиті на кадри, особливо на фоні відновлювальних процесів після збройних конфліктів.

Також затребуваними залишаються IT-спеціалісти, медики, будівельники, а також працівники у сферах безпеки та транспорту. Однак є категорії, де роботодавці мають найбільше труднощів з пошуком персоналу, зокрема у сфері охорони та безпеки, на робочих спеціальностях і в медицині.

Попри економічні труднощі, в Україні спостерігається зростання заробітних плат. Відповідно до інформації, наданої Державною службою статистики України, середня місячна зарплата в першому кварталі 2024 року підвищилася на 22,5% в порівнянні з тим же періодом минулого року і досягла 18 903 грн.

Найзначніше підвищення заробітних плат спостерігається в наступних галузях:

· Сфера готельно-ресторанного обслуговування та громадського харчування складає 44,1%, з доходом до 15 057 грн;

· Сфера будівництва - 44%, що становить 14 561 грн;

· Інформаційні технології та телекомунікації - 35,6%, до 49 473 грн;

· Транспортні, поштові та кур'єрські компанії - 30,7%, становлять 18 997 грн;

· Оптові та роздрібні продажі становлять 27,9%, що дорівнює 22 809 грн.

Слід підкреслити, що, незважаючи на підвищення заробітних плат, це в основному викликане нестачею кадрів, а не збільшенням прибутковості підприємств. Багато бізнесменів змушені піднімати оклади, аби залучити працівників у ключових для економіки галузях.

Зокрема, Олександр Охрименко, президент Українського аналітичного центру, вказує на те, що зростання заробітних плат безпосередньо пов'язане зі збільшенням мобілізаційних заходів. "Продовження війни та посилення мобілізації призвели до відчутного дефіциту робочих кадрів, що негативно впливає на ринок праці", - підкреслює експерт.

Ситуація на ринку праці варіюється в залежності від конкретного регіону. За даними дослідження Work.ua, у 2024 році відбулися значні зміни серед регіонів-лідерів за кількістю відкритих вакансій. Харківська область, яка раніше входила до перших п'яти за цим показником, втратила свої позиції через активні бойові дії. Також спостерігається скорочення вакансій в Одеській, Київській та Львівській областях.

В той же час, спостерігається збільшення кількості вакансій в Івано-Франківській, Хмельницькій, Черкаській та Миколаївській областях. Івано-Франківська область вперше потрапила до п'ятірки найактивніших регіонів за кількістю відкритих вакансій, що є свідченням відновлення економічної діяльності в цьому регіоні.

Роботодавці з Київської, Львівської та Вінницької областей отримують найбільшу кількість відгуків на свої вакансії, в той час як найнижча конкуренція за робочі місця зафіксована у Херсонській, Донецькій, Чернігівській та Закарпатській областях.

Окрім дефіциту робочої сили, багато українців стикаються з труднощами під час пошуку роботи. Основною проблемою є низький рівень заробітної плати, який не покриває базових потреб населення. Згідно з дослідженням Центру Разумкова, 56,3% респондентів вказали недостатню зарплату як головну перешкоду у працевлаштуванні.

Серед інших перешкод можна виділити відсутність пропозицій роботи за спеціальністю (51,9%), брак професійних навичок (34%) та недовіру до своїх здібностей (12,9%). Крім того, війна ускладнює ситуацію, оскільки через конфлікти багато людей стикаються з труднощами у пошуку роботи в своїх регіонах.

Брак кадрів на українському ринку праці залишається однією з найбільш актуальних проблем, що впливають на економічну ситуацію в країні. Мобілізаційні заходи та міграційні процеси викликають суттєвий дефіцит робочої сили, особливо у таких галузях, як будівництво, логістика та промисловість. Незважаючи на підвищення заробітних плат, підприємства все ще стикаються з труднощами у пошуку кваліфікованих спеціалістів, що веде до посилення конкуренції між компаніями за найбільш обдарованих працівників.

Related posts