Перетворює вплив антибіотиків: дослідники виявили поширену причину їхньої неефективності.


Проблема бактерій, які не піддаються лікуванню лікарськими засобами, вже тривалий час є серйозним викликом для людства і продовжує загострюватися. Нещодавно дослідники виявили потенційну причину низької ефективності антибіотиків, яка виявилася розповсюдженою у багатьох країнах.

Нещодавнє дослідження, в якому взяли участь науковці з Медичного університету Вієни, Боннського університету та Дебреценського університету, викликало серйозні побоювання щодо впливу нанопластикових часток на ефективність антибіотиків і можливість розвитку бактеріальної резистентності, яка і так продовжує бути великою та дедалі більшою проблемою у сферах охорони здоров'я, пише Technology Networks.

Фокус.Технології запустили власний Telegram-канал! Приєднуйтесь, щоб бути в курсі найактуальніших та найцікавіших новин з галузі науки!

Команда вчених під керівництвом Лукаса Кеннера з Медичного університету Вієни вивчила, як ці мікроскопічні пластикові частинки взаємодіють з антибіотиками в організмі людини. Зокрема, дослідники вивчали взаємодію тетрацикліну, широко поширеного антибіотика, з такими поширеними видами пластику, як поліетилен, поліпропілен, полістирол та нейлон, що широко використовуються в пакуванні та текстилі по всьому світу.

Нанопластики, частинки розміром менше 0,001 міліметра, становлять серйозну загрозу через свої мікроскопічні розміри, які дозволяють їм потрапляти в організм людини через ковтання або вдихання, особливо в закритих приміщеннях, де концентрація забруднюючих речовин в повітрі значно вища. Завдяки сучасним методам комп'ютерного моделювання, науковці з'ясували, що ці нанопластикові частинки здатні взаємодіяти з тетрацикліном, що ускладнює його лікувальний ефект. Найбільша активність цього зв'язування спостерігалась з нейлоном — матеріалом, що часто використовується в текстильній промисловості.

Дослідження, опубліковане в журналі Scientific Reports, виявило ще одну потенційну загрозу: антибіотики, зокрема тетрациклін, здатні адсорбуватися на поверхнях нанопластиків, що призводить до підвищення їхньої концентрації в цих зонах. Це може стимулювати розвиток бактерій, стійких до антибіотиків. Цей факт викликає особливе занепокоєння на фоні глобальної ескалації антибіотикорезистентності, яка стала серйозною проблемою для охорони здоров'я. Кеннер підкреслив, що матеріали, такі як нейлон і полістирол, через їхню здатність сильно зв'язуватися з тетрацикліном, можуть ще більше ускладнити ситуацію з резистентністю.

Оскільки ці частинки знижують біодоступність антибіотиків і порушують їхню цілеспрямовану дію, вони також можуть призвести до непередбачених наслідків, коли антибіотики доставлятимуться не в ті місця в організмі. Кеннер зазначив, що ця проблема також ускладнює дозування: "Якщо нанопластики знижують ефективність антибіотиків, то правильне дозування являє собою серйозну проблему."

Ці результати привертають увагу науки одразу до двох факторів загрози нанопластиків для здоров'я: їхньої прямої токсичності та їхнього впливу на медичні препарати, зокрема антибіотики. Оскільки стійкість до антибіотиків уже є серйозною проблемою, розуміння та пом'якшення впливу таких факторів довкілля, як нанопластика, може мати вирішальне значення для підтримання ефективності лікування бактеріальних інфекцій у майбутньому, заявили автори.

Раніше у Фокусі повідомлялося про те, як неефективний антибіотик був трансформований у засіб для боротьби з бур'янами. Вчені перетворили цей невдалий препарат на ефективний інструмент проти агресивних бур'янів, що відкриває нові перспективи для фермерів, які стикаються з проблемою зростаючої стійкості до гербіцидів.

Фокус також повідомляв про те, що антибіотикостійкі бактерії активно розвиваються в медичних закладах. У результаті детального аналізу стічних вод у лікарнях, науковці виявили райони, переповнені небезпечними мікроорганізмами. І що ще більш тривожно — значна частина з них має високу стійкість до антибіотиків.

Related posts