В Україні вводять нову систему харчування для учнів: хто з школярів матиме право на безкоштовні обіди.
Україна стала частиною глобальної коаліції з питань харчування в школах.
Уряд виділив на безкоштовне харчування для учнів початкових класів це два мільярди гривень, які вже передали місцевим громадам. Це частина реформи шкільного харчування, що проводять за ініціативи першої леді Олени Зеленської. Попри війну, в Україні модернізують їдальні та будують центри для перенавчання кухарів.
Цю інформацію висвітлює кореспондент ТСН Сергій Осадчук у своєму репортажі.
В Україні працюватиме підземний харчоблок. Все аби кухарі могли готувати шкільний обід, не перериваючись на тривоги. І це в Україні вже тенденція.
"Деякі ініціативи передбачають організацію кухні безпосередньо в підвальних приміщеннях, під землею. Це багато в чому залежить від проектувальників та їхньої уваги до питань безпеки. Особливо це стає помітним у прикордонних та фронтових зонах", - зазначив Андрій Сташків, заступник міністра освіти та науки України.
Цього року уряд виділив 1,5 мільярда гривень на модернізацію близько двохсот об'єктів. Додатково 2 мільярди гривень призначено для забезпечення безкоштовного харчування учнів початкових класів. Проте основна мета реформи полягає в переході на здорове харчування, що охоплює як дітей, так і підлітків.
В одному з дитячих садків Одещини близько ста маленьких вихованців отримують харчування чотири рази на добу.
"Наші дітки особливо обожнюють борщ, а також суп з грінками з гороху та суп з галушками, - ділиться кухарка Олена Мазуркевич."
Здорове харчування включає в себе свіжі сезонні овочі та фрукти, а також м'ясо, приготоване на пару. Важливо також зменшити вживання солі та цукру. Саме до таких звичок прагнуть привчити українських дітей у навчальних закладах, таких як школи та дитячі садки.
"Необхідно почати формувати основи здорового харчування з самого раннього віку. Нам важливо, щоб через здорові звички, які набудуть діти, ми змогли кардинально змінити культуру харчування серед дорослого населення", - підкреслює керівник Міністерства охорони здоров'я Віктор Ляшко.
Багато шкільних кухарів досі використовують рецепти, що дійшли до нас з радянських часів. Щоб переоснастити їхні знання, в Україні були створені спеціалізовані кулінарні хаби. На Одещині функціонують три такі заклади, де проводять навчання на сучасному обладнанні, яке незабаром з'явиться в кожній школі.
"Більше не потрібно мучитися з набором води о п'ятій ранку, ставити її на плиту і чекати, поки сорок літрів закиплять. Процес приготування значно прискорюється, і фізично це стало набагато легше," - зазначає Вікторія Ігнатенко, майстриня виробничого навчання Одеського центру професійно-технічної освіти.
Тільки цей центр перенавчив вже понад півтисячі шкільних кухарів.
"Нарешті ми бачимо більше таких практичних результатів в регіонах, це зараз стратегічна мета, тому що нагодована дитина це спокійні батьки це спокійна родина", - каже Олена Зеленська.
Аби йти в ногу зі світом Україна стала частиною глобальної коаліції з питань харчування в школах. В неї входить понад сотня країн. Свої успіхи у реформі держава зможе продемонструвати на регіональному саміті, який пройде в Києві у листопаді.