Українські IT-компанії створюють нові норми для застосування штучного інтелекту.
Дев'ять провідних IT-фірм уклали угоду про саморегулювання в галузі штучного інтелекту. Цей крок є початковим етапом для українського бізнесу у підготовці до майбутніх законодавчих ініціатив стосовно ШІ.
Підписантами стали такі компанії:
Декларація встановлює, що упродовж трьох місяців підприємства розроблять регламенти для застосування штучного інтелекту, яких вони будуть дотримуватись під час створення новітніх продуктів.
Сформовані принципи допоможуть бізнесам створювати технології безпечно для громадян. Етичний підхід також посилить довіру партнерів та інвесторів до продуктів компаній.
"Підписання Декларації -- перший сигнал, що український бізнес починає готуватися до майбутнього регулювання щодо штучного інтелекту й ініціює формування правил у цій сфері. Фактично компанії самі закладають фундамент майбутнього законодавства з використання штучного інтелекту в технологічних продуктах. Наша роль як держави -- допомогти бізнесу синхронізувати розроблені принципи з міжнародними стандартами, щоб українські ШІ-продукти могли виходити на іноземні ринки", -- зазначив Олександр Борняков, заступник міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT.
До розробки принципів відповідального застосування штучного інтелекту в IT-продуктах приєднаються провідні фахівці з регулювання ШІ в Україні, такі як Міністерство цифрової трансформації, Центр демократії та верховенства права, а також Експертний комітет з розвитку штучного інтелекту при Мінцифрі.
Створені стандарти будуть зібрані в одному документі — Добровільному кодексі поведінки, який стане новим кроком у саморегулюванні штучного інтелекту в Україні. Підписання цього Кодексу означатиме, що компанії охоче зобов'язуються розробляти свої продукти, дотримуючись принципів прав людини, таким чином підтверджуючи свою етичну відповідальність.
Ознайомитися з текстом Декларації можна за посиланням.
Якщо ви IT-компанія і також хочете долучитися до розробки майбутніх стандартів до AI-продуктів, напишіть на пошту юристки з ШІ Центру демократії та верховенства права Ольги Петрів -- [email protected].
Нагадуємо, що згідно з Білою книгою, яку презентувала Мінцифра, регулювання ШІ в Україні реалізується у 2 етапи. Перший етап триватиме 2-3 роки та передбачає формування культури саморегулювання для бізнесів. На цьому етапі компанії самостійно контролюють дотримання принципів етичного використання штучного інтелекту у своїх продуктах. Роль держави в цей період -- допомагати компаніям підготуватися до майбутнього законодавства у сфері ШІ шляхом надання інструментів. Другий етап регулювання -- ухвалення закону-аналога європейського АІ Act в Україні.