"У медичній практиці лікар має перед собою віртуальну модель пацієнта": як переможець IT Arena робить хірургічні втручання легшими з використанням AR-окулярів.


Минулого тижня у Львові проходила IT Arena 2024, де оголосили переможців конкурсу Startup Competition. Цьогоріч команди змагалися у двох категоріях: традиційні стартапи та defense. Переможці кожного треку розділили $30 000. eXtra Vision - стартап із традиційного треку, який забрав найбільшу суму - $15 000.

Нейрохірург Владислав Калюжка та кардіолог Микита Маркевич у грудні 2023 року розробили прототип свого продукту. Протягом приблизно року він проходив тестування в реальних умовах Харківської обласної лікарні. Згодом до команди приєднався нейрохірург Марк Глухенький. Їхній інноваційний продукт спрощує процес підготовки лікарів до операцій та саму операцію, перетворюючи зображення МРТ або КТ у 3D-моделі за допомогою доповненої реальності. Як функціонує це рішення? Скільки платних клієнтів вже має стартап? Які плани команди щодо збільшення річного доходу до одного мільйона? І які інвестиції вони шукають? Про ці та інші питання Mind поспілкувався з CEO стартапу Владиславом Калюжкою.

Це інноваційне цифрове рішення для медиків, яке дозволяє трансформувати МРТ або КТ в об'ємну тривимірну модель і інтегрувати її в окуляри доповненої реальності. Зазвичай лікарі працюють з двовимірними зображеннями, які можна переглядати на комп'ютерах або роздруковувати. "Лікар спостерігає за пацієнтом, аналізує його голову та намагається приблизно визначити, де слід зробити розріз для доступу до патології. Таким чином, йому потрібно спланувати дії на основі плоского зображення, враховуючи просторові аспекти", - зазначає Калюжка.

eXtra Vision надає можливість детально сегментувати нормальну анатомію, виокремлюючи різні компоненти, такі як шкіра, кістки, судини та головний мозок, а також патологічні утворення, зокрема пухлини та гематоми. Ця технологія трансформує зображення в тривимірну модель.

Продукт eXtra Vision функціонує наступним чином: проводиться сканування КТ або МРТ, отримані зображення обробляються за допомогою хмарних технологій, після чого на основі штучного інтелекту створюється 3D модель. Ця модель потім завантажується на окуляри доповненої реальності. Через обробку зображень в хмарі, продукт наразі залежить від якості інтернет-з'єднання. Тому команда активно працює над розробкою власного локального рендерингу. "Інтернет у лікарнях зазвичай має низьку швидкість. Під час оперативних втручань це абсолютно неприйнятно. Така ситуація може викликати недовіру до самої технології. Люди можуть подумати, що рішення неефективне, хоча насправді проблема полягає в нестабільному інтернет-каналі," - коментує співзасновник.

В даний час триває розробка асистента на базі штучного інтелекту, який буде здійснювати аналіз даних про пацієнта, його захворювання та потенційні варіанти хірургічних втручань. Цей ШІ зможе знаходити найефективніший маршрут до ураженої ділянки, уникаючи важливих анатомічних структур і небезпечних зон.

З початку весни 2024 року команда почала активно залучати лікарів до користування своїм сервісом. Було виконано більше 120 операцій, з яких 15 були платними. Основну частину процедур здійснили нейрохірурги, проте тестування також проводили й ортопеди.

У загальному, цей продукт ідеально підходить для різноманітних обставин, де необхідно виконувати мініінвазивні процедури, тобто оперативні втручання, що здійснюються через маленькі розрізи в тканинах або природні отвори. - Mind.

Рішення для ортопедів та травматологів мають багато спільного, оскільки ці спеціальності тісно пов'язані одна з одною. Травматологи, особливо, проявляють великий інтерес, адже багато з них виконують операції на суглобах. "Це легше уявити, бо з мозком виникають труднощі: коли лікування переходить на певні етапи оперативного втручання, може виникати надлишок рідини. Передопераційні знімки не завжди можуть бути коректними. Така ситуація є звичною, але досі не має вирішення. Що стосується кісток, то вони залишаються стабільними. Ось чому травматологи проявляють особливий інтерес", - зазначає засновник.

Команда також вбачає потенціал у навчанні молодих спеціалістів - студентів, інтернів. "Коли навчаєшся, то дивишся на якісь картинки, уявляєш все собі у голові. Студенти рідко стикаються саме з реальними патологіями", - міркує фаундер.

Вартість рішення становить $199 за одну операцію, а річна підписка обійдеться в $10 800. Клієнти можуть скористатися трьома безкоштовними тестовими версіями. Придбати рішення на місячній основі неможливо. "Спочатку ми планували його впровадження, проте зрозуміли, що це не має сенсу. Якщо лікар часто користується рішенням, йому вигідніше оформити річну підписку. А якщо він звертається до нього рідко, то після тестового періоду продовжуватиме платити за кожну окрему операцію", - коментує Калюжка.

За запитом клієнтів, стартап пропонує можливість оренди окулярів доповненої реальності. Нині команда активно працює над розширенням їхнього асортименту та вдосконаленням рішення для всіх доступних на ринку моделей. "Наша мета — забезпечити універсальність використання, щоб рішення було сумісне з будь-якими окулярами, такими як Meta Quest або Apple Vision Pro. Ми прагнемо уникнути обмежень, пов’язаних лише з певними пристроями. Хоча на сьогодні HoloLens демонструють найкращі результати для цієї задачі, ми також можемо адаптуватися до інших моделей", — зазначає співзасновник.

Протягом 2023 року було виконано 13,8 мільйона нейрохірургічних втручань. "Якщо розглядати український ринок, то у нас функціонує 150 нейрохірургічних відділень, де здійснюються різні операції на головному та спинному мозку. Щорічно виконується близько 30 000 нейрохірургічних процедур," - зазначає Калюжка. Він також додає, що в Україні немає прямих конкурентів у сфері рішень з доповненої реальності, а нейронавігаційні системи доступні лише в трьох медичних закладах.

Найближчим часом команда сподівається охопити близько 70-100 клінік в Україні. Паралельно - отримати сертифікацію для медичних виробів у Польщі, оскільки там простіша законодавча база. Стартап розраховує запустити процес сертифікації у першому кварталі 2025-го та пройти її за вісім місяців.

"Для роботи з нашим рішенням за кордоном необхідна сертифікація. Проте у нас це можливо, адже лікарі вже застосовують його для планування операцій. В принципі, немає жодної різниці між використанням окулярів для перегляду голограм і відкриттям додатку на телефоні. У будь-якому випадку, остаточне рішення залишається за лікарем," - зазначає один з засновників стартапу.

Розрахувати очікувані фінансові результати стартапу досить просто. "Якщо ми плануємо на 100 філій, які оформлять річну підписку за $10 800 протягом найближших півтора року, то прогнозований річний дохід (ARR) складе мільйон", - зазначає Калюжка.

В цілому, в проєкт було інвестовано понад $100 000. Значну частину фінансування склали особисті заощадження засновників. У червні 2024 року команда отримала грант на розвиток від Українського фонду стартапів та фонду Ukraine-Moldova American Enterprise Fund у розмірі $25 000. У квітні 2024 року вони брали участь у Health Hackathon, організованому Всесвітньою організацією охорони здоров'я, де здобули $3000.

Related posts