Росіяни активно застосовують імітації дронів "Шахед" під назвою "Гербер" - особливості та цілі їх використання.
Вони мають нижчі витрати на виробництво та здатні виконувати розвідувальні завдання.
Російські збройні сили активно застосовують безпілотники "Гербера", які є аналогами Shahed-136/"Ґерань-2", щоб перевантажити українську систему протиповітряної оборони. Водночас, "Гербери" виготовлені з фанерних матеріалів та іноземних електронних компонентів, переважно китайського, американського або швейцарського виробництва, повідомляє Головне управління розвідки Міністерства оборони України.
Ці дрони виробляють на заводі у місті Єлабуґа у Татарстані, який кілька разів був ціллю українських ударів. Як зазначали ЗМІ, на роботу на цьому підприємстві залучають у тому числі російських студентів.
БпЛА "Ґєрбєра" є доволі багатозадачним. Він може нести бойову частину як камікадзе, а може проводити радіоелектронну розвідку, зокрема для виявлення позицій ППО та фіксації влучань інших ударних дронів.
В ГУР повідомляють, що завдяки застосуванню доступних матеріалів, таких як фанера та пінопласт, дрон "Ґєрбєра" виявляється у десятки разів економічнішим у порівнянні з "Шахедом/Ґєранем". Проте, незважаючи на це, конструкція цього безпілотника містить типовий для російської техніки набір елементів від іноземних виробників.
Отже, аналіз знищених зразків виявив, що російські виробники створюють "Ґєрбєри", спираючись на китайський прототип, використовуючи імпортовані з Китаю іноземні складові.
"Виробник безпілотних літальних апаратів Skywalker Technology Co., Ltd., що базується в Китаї, спеціалізується на виготовленні авіамоделей, а також фюзеляжів і забезпечує постачання комплектів до Росії. Ці поставки реалізуються через посередницькі компанії", - повідомляє ГУР.
Одночасно, завадозахищена антена (CRPA) "Ґєрбєри" оснащена мікросхемами від компаній Analog Devices та Texas Instruments (США), а також NXP Semiconductors (Нідерланди). У складі універсального польотного контролера також присутні елементи, вироблені компаніями Texas Instruments, Atmel (США), STMicroelectronics, U-Blox (Швейцарія), NXP Semiconductors (Нідерланди) та XLSEMI (КНР).
Також деякі модифікації цих дронів можна наводити на ціль за принципом FPV-дрона та використовувати для ведення повітряної розвідки "ґєрбєра" оснащена китайськими камерою з трьохосьовим підвісом Topotek KHY10S90 та модемом Xingkai Tech Mesh Network XK-F358.
Дрон укомплектований двигуном DLE60, виготовленим китайською компанією Mile Hao Xiang Technology Co, Ltd. Улітку 2024 року ця фірма опинилася під американськими санкціями через постачання комплектуючих до Російської Федерації.
Варто відзначити, що на початку минулого тижня війська РФ розпочали атаки на Харків, використовуючи бюджетні безпілотники "Молнія-1". Ця нова російська розробка виготовлена з пластика, картону та фанери, і здатна нести від трьох до п'яти кілограмів вибухових речовин.