Чому українські виробники безпілотників шукають можливості за межами країни?
Непостійність у державних закупівлях, тиск через надмірні перевірки та брак експортних можливостей змушують вітчизняних виробників технологій та озброєння виводити свої виробництва за межі країни. Про те, що потрібно змінити з боку держави, в новому випуску програми "ПРО технології війни" з Марією Берлінською розповів ІТ-підприємець та розробник оборонних технологій Олександр Кардаков на каналі PRO:UA.
В Україні склалася парадоксальна ситуація: підприємницька ініціатива, яка працює на оборону держави, самій державі не потрібна. До того, контроль і тиск з боку держави призводить до того, що в Україні незабаром взагалі не залишиться високотехнологічних недержавних підприємств, які виробляють оборонну продукцію.
"ІТ-сектор зазнав значного розвитку і став одним із головних експортерів програмного забезпечення, оскільки на нього не звертали уваги. Основне завдання полягає в тому, щоб податкові та інші контролюючі органи, які перевіряють компанії з оборонної сфери, відступили й дозволили підприємствам займатися своєю діяльністю без зайвих перешкод", – підкреслив Олександр Кардаков.
За його словами, будь-який укладений контракт із ЗСУ одразу ж ставиться на контроль десятками органів, що перевіряють, тому керівник підприємства замість того, щоб працювати, займатися дослідженнями та розробкою, випускати необхідну фронту продукцію -- повинен ходити на допити та щось пояснювати та доводити.
"Кожен бізнес потребує ретельного планування. Однак, для оборонних компаній, навіть в умовах війни, не існує стабільних контрактів. Якщо угода укладається на початку року, фінансування зазвичай надходить лише в середині року. Якщо підприємство має певні резерви, це дозволяє йому виживати в складних умовах," - зазначає підприємець.
Він також зазначив, що для виробників украй важливим є питання експорту оборонної продукції. Експорт би зробив більш стабільною роботу підприємств, захистив би від ризиків та дозволив би вкладати отримані кошти у напрямок R&D (розробка та інновації). А держава, своєю чергою, отримала б додаткові надходження у вигляді податків.
"Якщо б виробники мали можливість експортувати надлишки своєї продукції, які не закуповує армія, це б суттєво поліпшило фінансовий стан як підприємств, так і держави. Проте на сьогоднішній день багато з них обирають перенесення своїх виробництв за кордон, що виявляється вигідним, навіть незважаючи на вищі податки в інших країнах. У найближчому часі Україна може опинитися без вітчизняних виробників середніх тактичних безпілотників. Причиною цього є незручне бізнес-середовище, створене самою державою: від тиску з боку контролюючих органів до відсутності умов для підтримки і розвитку галузі", -- зазначив Олександр Кардаков.
На думку бізнесмена, державі слід створити спеціальний механізм для видачі ліцензій на експорт.
"Відповідальний орган повинен надати дозвіл. У документі повинно бути вказано, що держава не потребує продукції цієї категорії протягом визначеного часу," -- зазначив Олександр Кардаков.
За його словами, вже назріла потреба у формуванні єдиного координаційного технологічного центру, який би об'єднав підприємства оборонного сектору.