Чому Європейський Союз втрачає свою конкурентоспроможність і яку роль може відіграти Україна в цьому процесі?
Європейський Союз прагне визначити свою роль у світі, що стає все більш багатополярним. У цьому контексті деякі експерти оцінюють можливість вступу України як одночасно і виклик, і шанс.
Розширення ЄС, яке сьогодні відбувається на тлі геополітичних викликів у Європі, може стати вирішальним фактором у переосмисленні Союзом своєї конкурентоспроможності.
Останній звіт колишнього керівника Європейського Центрального банку Маріо Драгі про конкурентоспроможність Європейського Союзу відображає тривожну ситуацію: Європа може втратити свою стратегічну автономію.
Детальніше про те, як вступ України може зміцнити Європейський Союз, дізнайтеся в статті керівника напрямку євроінтеграції EasyBusiness Івана Нагорняка під назвою "Європа втрачає конкурентоспроможність: чому Україна здатна допомогти ЄС відновити лідерство". Нижче наведено короткий огляд цієї статті.
За словами автора статті, звіт Маріо Драгі вказує на те, що Європа може суттєво відстати в галузі інновацій та екологічних технологій.
Драгі виступає за суттєве підвищення річних інвестицій до 750-800 мільярдів євро (4,4-4,7% від ВВП ЄС) з метою покращення ситуації. Він також зазначає, що приблизно 40% імпорту Європи надходить від обмеженого числа постачальників, які важко замінити.
"Ба більше, близько половини цього імпорту походить з проблемних для ЄС країн", - зазначає Іван Нагорняк з посиланням на звіт.
Згідно з думкою експерта, приєднання України може посилити стратегічну незалежність Європейського Союзу.
За його словами, конкретні дані про це містяться в травневому дослідженні, проведеному аналітичним центром EasyBusiness за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".
"Нагорняк зазначає, що, по-перше, природні ресурси і аграрний потенціал України можуть суттєво посилити стратегічну незалежність Євросоюзу."
У своєму виступі він акцентує увагу на технологічній сфері України, зокрема на ІТ, яке "може внести свіжий імпульс у зусилля Європейського Союзу щодо цифрової трансформації." Він зазначає, що це сприятиме зменшенню інноваційного розриву між Європою та іншими міжнародними акторами, що, за словами колишнього керівника Європейського Центрального банку Маріо Драгі, є серйозною вразливістю, вказаною в його звіті.
Експерт зазначає, що область зеленої технології та зменшення вуглецевих викидів є ще одним важливим елементом порад Драгі.
"Автор статті вважає, що Україна має значний потенціал у сферах відновлювальної та ядерної енергетики, який може сприяти позитивним змінам."
Окрім цього, він зазначає, що приєднання України може стимулювати Європейський Союз до проведення важливих реформ.
Іван Нагорняк вважає, що інтеграція України може сприяти спрощенню бюрократичних процедур в Європейському Союзі та оновленню його регуляторних норм - зміни, які, на думку Драгі, є критично важливими для посилення конкурентоспроможності ЄС.
"Невід'ємним елементом, на який слід звернути увагу, є фінансові наслідки, що виникають внаслідок інтеграції України", - зауважує керівник напрямку євроінтеграції компанії EasyBusiness.
Він зазначив, що з однієї сторони, для розвитку української інфраструктури та зміцнення інституцій знадобляться великі фінансові ресурси, а з іншої – Європейський Союз вже зіштовхується з вимогами підвищення інвестицій у інновації та ключові сектори.
Він зазначає, що балансування цих конкуруючих потреб вимагатиме ретельного фінансового управління і, можливо, нових підходів до механізмів фінансування ЄС.
"Але, вступ України може стати поштовхом для ширшого переосмислення ролі ЄС у світовій економіці та геополітиці.
Щоб реалізувати цей потенціал, Європейський Союз повинен сприймати інтеграцію України не лише як ще одне розширення, а як стратегічну можливість для вирішення власних викликів у сфері конкурентоспроможності, - підкреслює експерт.