Росіяни посилили експлуатацію свого варіанту "Байрактара": які ризики це несе?
Прикордонні райони України, особливо Сумщина, стикаються з безперервними нападами російських агресорів. Все частіше ці атаки здійснюються за допомогою російських розвідувально-ударних безпілотників "Оріон", які є аналогами турецьких "Байрактарів", що використовуються українськими збройними силами.
Військовий експерт Олександр Коваленко з групи "Інформаційний спротив" відзначив, що після тривалої паузи противник знову активно застосовує "Оріони". Він зазначив, що наразі немає ефективних заходів для протидії цим діям.
Так, після втрати щонайменше п'яти "Оріонів" до травня 2023 року їх застосування на передовій припинили, але з осені дрони заполонили прикордонну і ближню тилову зону України. За словами експерта, БпЛА використовують для проведення цілодобової розвідки на безпечній від зони дії української ППО відстані, або в зонах її відсутності.
Зокрема, в Курській області безпілотники "Оріон" регулярно атакують позиції та техніку сил оборони України. У повітряному просторі над Чорним морем ці БпЛА цілодобово патрулюють і здійснюють розвідувальні операції в напрямку Миколаївщини та Одещини, -- повідомляє Олександр Коваленко.
БпЛА "Оріон" дійсно являє собою вражаючий приклад безпілотних технологій.
Порівняно з "Байрактаром" російський дрон більший і важчий, що, з одного боку, дає змогу брати більше зброї і далі летіти, а з іншого -- робить його помітнішим для РЛС. За швидкістю польоту, дальністю застосування і часом перебування в повітрі обидва дрони приблизно однакові, але "Байрактар" може підніматися на 800 метрів вище, що робить його перехоплення важчим.
Як наголосив Олександр Коваленко, способом боротьби з розвідувальними БпЛА типу "Орлан-10", ZALA тощо без застосування ППО стали fpv-дрони, але у випадку з БпЛА "Оріон" головною проблемою є -- доставка fpv-дрона-перехоплювача до локації, де кружляє ціль.
"Щодо ситуації на півдні України, БпЛА "Оріон" здійснює обліт на відстані 150-180 км від берега, що ставить перед нами завдання подолання цієї дистанції за допомогою fpv-дронів, для чого необхідно мати відповідний носій з потрібними технічними характеристиками. У Курській області основною проблемою стане висота, на якій працює БпЛА "Оріон", що досягає 7 км," -- підкреслив фахівець.
За наявними відкритими даними, до вторгнення в Україну було вироблено близько 30 "Оріонів", а як стверджують ЗМІ, у рф здатні виробляти нібито до 45 "Оріонів" на рік.
На передовій також почали з'являтися fpv-дрони, технології яких були запозичені росіянами у Збройних Силах України. Ці нововведення дозволили безпілотникам стати більш ефективними та небезпечними на полі бою.