Топ професій, які обирають за державний рахунок
Українці отримали понад 15 тисяч ваучерів для навчання.
Від початку 2024 року вже 15,6 тисячі українців отримали ваучер на навчання за державний кошт і зможуть здобути нову професію чи спеціальність, або підвищити свій професійний рівень. Це дозволить їм стати більш конкурентними на ринку праці. Держава профінансувала їх навчання вже на 114 млн грн. Про це повідомила заступник Міністра економіки України Тетяна Бережна.
"Для багатьох підприємців сьогодні першочерговою проблемою є нестача кадрів. Водночас, значна кількість українців не можуть знайти роботу через недостатній рівень кваліфікації або відсутність необхідних професійних навичок, які шукають роботодавці. Ми пропонуємо можливість кожному безкоштовно отримати нову, затребувану на ринку праці спеціальність, або підвищити свій професійний рівень за рахунок держави. Все, що потрібно – обрати бажану професію і звернутися до Державної служби зайнятості для отримання ваучера на навчання. Цього року понад 15 тисяч українців уже скористалися такою можливістю," – повідомила Тетяна Бережна.
Серед найбільш популярних спеціальностей та професій, за якими навчаються за ваучерами цього року, є: медсестринство (видано 2951 ваучер); психологія (1861); дошкільна освіта (778); медицина (420); кухар (1516); водій (1148); тракторист (542); кондитер (380).
Минулого року понад 18 тисяч українців отримали ваучери на навчання, а загальна сума фінансування за програмою склала 252 мільйони гривень. У 2023 році найбільша кількість ваучерів була виділена для таких професій та спеціальностей: психологія, соціальна робота, освіта, медицина, будівництво та цивільна інженерія, кухар і водій.
Загалом ваучер можна використати для навчання за 124 професіями та спеціальностями у сферах ІТ-технологій, будівництва, транспорту, освіти, медицини, сільського господарства, соціального обслуговування тощо. Професію, заклад освіти в межах України та форму навчання (денну, заочну чи дистанційну) людина обирає самостійно. Навчання здійснюється закладами професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, підприємствами, установами та організаціями, які мають ліцензію на таку освітню діяльність.
Ваучер дає людині право безоплатно пройти навчання у закладах освіти чи у роботодавця за затвердженим Мінекономіки переліком професій та спеціальностей. Станом на сьогодні сума ваучера на може перевищувати 30 280 грн. Якщо вартість навчання дорожча, то роботодавець або людина доплачує різницю самостійно.
Ваучер можуть отримати певні категорії громадян, які мають професійно-технічну або вищу освіту, не перебувають на обліку в службі зайнятості як безробітні та не навчались за рахунок Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття протягом останніх трьох років.
Особливо, це:
- особи віком понад 45 років (до досягнення пенсійного віку);
- колишні військовослужбовці, учасники збройних конфліктів;
- особи працездатного віку, які змушені були переміститися всередині країни;
- особи з інвалідністю;
- люди, що отримали поранення внаслідок військової агресії, або пройшли полон.
Для того щоб здобути ваучер на навчання, необхідно:
Вибрати напрямок, кар'єру та навчальний заклад.
подати заявку онлайн на вебсайті Державної служби зайнятості або звернутися до будь-якого центру зайнятості із заявою та документами (основні - паспорт, ІНН, трудова книжка, документи про освіту тощо).
Впродовж 90 днів після отримання ваучера в центрі зайнятості людина має укласти договір про навчання із закладом освіти.
Зазначимо, що програма видачі ваучерів на освіту є частиною ключового проєкту Міністерства економіки України "Робота без бар'єрів", який впроваджується в рамках Національної стратегії зі створення безбар'єрного середовища в Україні.