Как обеспечить устойчивый рост инноваций в Украине


руководительница Украинского национального офиса интеллектуальной собственности и инноваций

Сучасний економічний прогрес базується на інтелектуальній власності. Цікаво, що найбільш розвинуті держави також є найбільш активними споживачами IP.

Наприклад, у Сполучених Штатах Америки сектора, які активно використовують захист інтелектуальної власності, формують понад 41% валового внутрішнього продукту, тоді як у Європейському Союзі цей показник перевищує 47%. Тому для України, що має намір потрапити до списку інноваційно розвинених економік світу, вкрай важливо створювати ефективну систему захисту інтелектуальної власності, спираючись на успішний досвід наших міжнародних партнерів.

У процесі цього розвитку міжнародна співпраця має надзвичайно важливе значення. Зокрема, 65-та сесія Асамблеї держав-членів Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ), що відбулася у липні 2024 року в Женеві, відзначилася низкою ключових подій, заяв і рішень, які мають суттєве значення для України.

Серед представлених матеріалів — оновлений Звіт, що висвітлює допомогу та підтримку інноваційного і креативного секторів, а також системи інтелектуальної власності в Україні. Цей документ був підготовлений підрозділом країн з перехідною та розвиненою економікою (TDC) Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ).

Основною темою звіту є те, що, незважаючи на значні втрати, спричинені російською агресією, український бізнес проявляє стійкість і демонструє зростання в багатьох аспектах. Водночас ВОІВ активно продовжує свою співпрацю з Україною, з метою підтримки, відновлення та зміцнення нашої економіки.

Ці думки були озвучені у виступах Генерального директора ВОІВ Дарена Танга та керівника Відділу TDC ВОІВ Хабібом Асана, а також отримали підтвердження в численних промовах представників провідних країн, які підтримують Україну в її рішучій боротьбі за незалежність та захист європейських цінностей.

Яким чином співпраця у розвитку національної сфери інтелектуальної власності впливає на економічне зростання?

У сучасній історії можна зустріти безліч прикладів, коли інтелектуальна власність стала рушійною силою для відновлення національної економіки. Яскравим прикладом цього є Республіка Корея — раніше бідна аграрна країна, яка зазнала руйнувань своєї промислової та транспортної інфраструктури на 80% через тривалу війну з північним сусідом (1950-1953 роки).

Незважаючи на це, ефективна (хоча в основному авторитарна) стратегія зосередження інтелектуального капіталу сприяла поступовому розвитку високотехнологічних експортно орієнтованих секторів, що дозволило країні потрапити до числа десяти найбільших економік світу.

Конфлікт в Україні продовжується. Втім, у цей момент ми отримали виняткову можливість закласти основи для відновлення країни після війни, зокрема, спираючись на досвід Південної Кореї, водночас уникнувши її невдач.

І нехай повільно, та ці процеси відбуваються: не дивлячись на безперервний негативний вплив війни на всю економіку, промисловість та інтелектуальний потенціал України, ми демонструємо позитивну динаміку у створенні інновацій, технологій та креативних продуктів.

Згідно з Глобальним інноваційним індексом 2024, що оцінює країни за їх здатністю до інновацій, Україна зайняла 60-у позицію серед більше ніж 130 держав.

Ми цілком об'єктивно просіли у рейтингу порівняно з минулим, але в першу через відтік людського капіталу. Натомість ми виробляємо більше інноваційної продукції порівняно з рівнем інвестицій в інновації відносно нашого ВВП.

Інакше кажучи, наші інноваційні досягнення випереджають економічний прогрес, і ця концепція охоплює десятирічний період з 2014 по 2024 роки.

Цю тенденцію можна спостерігати також завдяки діяльності Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ, ІР офісу). Згідно з аналітичним звітом, підготовленим нашим відомством, у 2023 році в Україні спостерігається зростання подачі заявок на об'єкти промислової власності на 47,6% у порівнянні з 2022 роком, а кількість заявок на об'єкти авторського права зросла на 49,5%.

Крім того, з літа 2023 року, тобто з моменту підтвердження статусу УКРНОІВІ як Міжнародного пошукового органу/Органу міжнародної попередньої експертизи на торішніх Генеральних асамблеях ВОІВ, ІР офіс підготував близько 50 звітів про міжнародний пошук.

Конфлікти, пов'язані з правами інтелектуальної власності, часто призводять до витратних і затяжних судових процесів, які перешкоджають інноваційним та творчим ініціативам, таким чином уповільнюючи економічний розвиток. Тому всі розвинуті країни світу активно використовують медіацію як інструмент: вона не лише сприяє вирішенню суперечок між творцями, винахідниками та бізнесом без судових розглядів, але й значно знижує витрати, необхідні для вдосконалення їхніх проектів.

Досвід Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) показує, що в даний час приблизно 70% спорів у сфері інтелектуальної власності вирішуються шляхом медіації. При цьому, близько половини з цих випадків пов'язані з питаннями авторського права, і цей тренд продовжує зростати.

Серед проєктів ВОІВ, що реалізуються в цій сфері в Україні, - запущений на базі ІР офісу Центр медіації та посередництва, який діє відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством економіки України та ВОІВ щодо співробітництва у сфері інтелектуальної власності, підписаного влітку 2023 року.

Цей центр виконує ключову функцію в реалізації медіаційних послуг, повністю дотримуючись найкращих практик Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ). Основна його мета полягає в підвищенні обізнаності про медіацію в сфері інтелектуальної власності, вдосконаленні процедур медіації для вирішення спорів, що стосуються ІР, проведенні навчальних семінарів для медіаторів у цій галузі, а також у зміцненні міжнародного співробітництва з ВОІВ та іншими організаціями, що займаються питаннями медіації. На сьогоднішній день у реєстрі Центру вже налічується понад 10 провідних медіаторів з інтелектуальної власності та бізнесу в Україні.

Нещодавнє дослідження ВОІВ продемонструвало, що інвестиції в нематеріальні активи, до яких відносяться програмне забезпечення, розробки, бренди тощо, за останні 15 років зросли втричі швидше у порівнянні з інвестиціями у фізичні активи - причому надалі розрив ставатиме все більшим.

Безумовно, це не означає, що матеріальні засоби виробництва більше не займають важливого місця. Проте акцент поступово переміщується до нематеріальних ресурсів, які тісно пов'язані з інтелектуальною власністю.

Отже, Україна разом з усім цивілізованим світом рухається до того, щоб зробити нематеріальні активи основою своєї економіки. І тут постає питання про їхній надійний захист.

Для досягнення цієї мети офіс інтелектуальної власності активно розробляє освітні програми, спрямовані як на фахівців у сфері IP, так і на менеджерів, підприємців, викладачів та інших зацікавлених осіб. Наприклад, одним із таких курсів є "Торговельні марки у віртуальному світі", який виник на стику інтелектуальної власності та сучасних технологій.

Характерною особливістю країн з високорозвиненими економіками є значна роль вищих навчальних закладів, які активно сприяють інноваціям та слугують платформами для творчої діяльності. Наприклад, чи відомо вам, що Google був заснований двома студентами Стенфорда і офіційно зареєстрований в Офісі Технологічного Ліцензування цього університету?

На сьогоднішній день Google посідає четверту позицію серед найбільш коштовних компаній у світі за ринковою капіталізацією, що робить його найуспішнішим комерційним проектом, коли-небудь розробленим у вищих навчальних закладах.

Отже, інтеграція академічного середовища виступає одним із ключових чинників економічного зростання. Офіс інтелектуальної власності активно працює в цьому напрямі, зокрема, у партнерстві з Всесвітньою організацією інтелектуальної власності (ВОІВ). Дозвольте мені навести кілька ініціатив.

По-перше, цей проєкт фокусується на обміні досвідом у сфері найкращих практик управління інтелектуальною власністю в технопарках, об'єднуючи 39 технопарків з 14 країн. Завдяки активній співпраці з міжнародними партнерами, українські університети, такі як КНУ імені Тараса Шевченка та Київська і Львівська політехніки, отримали можливість не лише виявити основні виклики, але й створити комплексні стратегії для подальшого розвитку та зростання.

По-друге, цей курс, що носить назву "Оптимізація комерційних можливостей: передача технологій в університетах і наукових установах", створено спеціально для фахівців у сфері трансферу технологій. Це є важливим напрямом інтелектуальної власності, який на сьогодні активно розвивається в Україні.

Варто звернути увагу на рекомендації з інтелектуальної власності, розроблені офісом ІП, які призначені для університетів і наукових установ. У цих рекомендаціях були враховані кращі практики провідних університетів світу, а також досвід Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ), з урахуванням специфіки нашого національного законодавства. -- - на початку року на сайті було опубліковано відповідне посилання.

Безсумнівно, інновації є ключовим чинником економічного зростання. Вони особливо важливі для України, оскільки відіграють вирішальну роль не лише у досягненні перемоги у війні з Росією, але й у процесі відновлення країни в майбутньому.

Інноваційні рішення та технологічний розвиток сприяють зростанню продуктивності компаній, зміцненню їх конкурентних позицій, відкривають нові ринкові перспективи, створюють нові вакансії і, в цілому, підвищують якість життя людей.

Раніше я підкреслювала важливість інтелектуальної власності та нематеріальних активів, тому хочу навести яскраве порівняння: сьогодні більшість компаній, які займають верхні позиції у списку найбільших за ринковою капіталізацією, орієнтуються на технологічний сектор, в той час як лише десять років тому лідерами були класичні промислові гіганти.

Світ розвивається з неймовірною швидкістю, і нам необхідно триматися в руслі цих трансформацій. Саме тому Україна рішуче обрала курс на створення інноваційної інфраструктури та стимулювання інноваційної активності.

В структурі IP офісу працюють департаменти, які спеціалізуються на виконанні цих функцій. Йдеться про National IP&Innovations Hub та чинну в його складі мережу TISC - Центрів підтримки технологій та інновацій, які відкриваються безпосередньо на базі закладів вищої освіти, науково-технічних центрів, торгово-промислових палат, конструкторських бюро, індустріальних парків тощо.

Іншими словами, існує безліч інституцій, які так чи інакше залучені до процесу розробки та впровадження інновацій. Основною метою діяльності IP&Innovations Hub є забезпечення комплексної підтримки в питаннях захисту та просування інтелектуальної власності. Варто зазначити, що проєкт TISC вже успішно реалізується ВОІВ у 93 країнах світу.

В Україні цей проект впроваджується згідно з Меморандумом, укладеним у 2018 році між Всесвітньою організацією інтелектуальної власності та Міністерством економічного розвитку і торгівлі України. Він вже продемонстрував значні результати, зокрема нещодавно було відкрито 40-й центр TISC.

Розвиток та зростання - як окремих підприємств, так і національної економіки - неможливий без інтелектуальної власності. Досвід найрозвиненіших країн світу доводить: між якісною системою IP, прибутками від використання інтелектуальної власності, інноваційною "просунутістю" та рівнем ВВП існує прямий зв'язок.

Мета IP офісу полягає в створенні та зміцненні зв'язків у нашій країні. У ситуації, коли триває повномасштабна війна, це завдання набуває особливого значення. Однак я впевнена, що злиття рішучості української IP-спільноти та всебічної підтримки з боку міжнародних партнерів є ключем до успіху. Це дозволить не лише збудувати ефективну інтелектуально-інноваційну інфраструктуру, але й закласти надійний фундамент для майбутнього відновлення та економічного розвитку України.

Related posts