Кабінет Міністрів України оголосив про розширення митної співпраці з Литвою та Латвією. Основною метою є обмін інформацією та зменшення можливостей обходу санкцій, накладених на російські товари.
Відбулася зустріч керівників митних адміністрацій України, Литовської та Латвійської Республік, у ході якої основними напрямками посилення співпраці між відомствами визначили, перш за все, поширення санкційної політики проти рф, налагодження обміну попередньою митною інформацією та врегулювання питань митного контролю міжнародних поштових та експрес-відправлень.
Голова Державної митної служби Сергій Звягінцев висловив вдячність представникам Балтійських країн за їхню провідну роль у підтримці України на її європейському шляху, зокрема за їхню активність у боротьбі проти агресії.
"Ми щиро вдячні за вашу постійну підтримку наших ініціатив, за усвідомлення важливості обміну попередньою митною інформацією та за необхідність посилення санкційної політики щодо рф. Для нас критично важливо продовжувати цей діалог і забезпечувати високий рівень співпраці під час перебудови та модернізації української митниці. Нещодавно було прийнято ряд законодавчих актів, які наближають наше законодавство до європейських стандартів. Окрім цього, інформаційні технології та митні процедури повинні повністю відповідати європейським вимогам. Тому партнерські відносини між нашими відомствами і країнами будуть лише зміцнюватися в майбутньому," - підкреслив він.
Очільники митних відомств зійшлися на необхідності подальшої реалізації ефективної санкційної політики і проговорили можливість поширення на інші країни Угоди про регіональний підхід до забезпечення єдиного митного контролю та обміну інформацією для реалізації обмежувальних заходів ЄС. Таку Угоду в травні цього року вже підписали у Вільнюсі керівники митних служб п'яти держав Євросоюзу - Литви, Латвії, Естонії, Польщі та Фінляндії для мінімізації ризику обходу санкцій.
Директор Національної митної адміністрації Латвійської Республіки, Раймондс Зукулс, представив дані про зменшення обсягів імпорту з Російської Федерації та Білорусі під час війни. Він зазначив, що впроваджені санкції суттєво трансформували методи митного контролю в його державі.
"На сході нашої держави розташований кордон з Російською Федерацією. Деякі пункти пропуску в цій зоні закриті, тоді як інші продовжують функціонувати. Якщо раніше акцент ставився на прискоренні процесів митного оформлення, то тепер основною вимогою є детальний митний контроль. Ми дійсно серйозно підходимо до виконання санкційної політики, постійно відстежуємо інформацію про російські товари та працюємо над механізмом покарання за їхнє обхід санкцій", - підкреслив він.
Він зазначив, що його організація та країна в цілому цілковито стоять на боці України у її прагненні стати частиною Європейського Союзу, і скільки б підтримки Україні не знадобилося, вони завжди готові її надати.
Генеральний директор Митного департаменту Міністерства фінансів Литовської Республіки Даріус Жвіронас підкреслив, що в Литві контроль за дотриманням санкцій залишається на порядку денному. В умовах, коли підприємства постійно шукають нові способи обійти санкції, Литва активно впроваджує заходи профілактики порушень, пов'язаних із санкційними режимами. Національне законодавство передбачає як адміністративну, так і кримінальну відповідальність для тих, хто порушує ці правила.
Заступник Голови Держмитслужби Владислав Суворов розповів, яким чином відбувається імплементація санкцій проти рф в Україні. Він також подякував колегам з Литви за допомогу в розгортанні системи NCTS Фаза 4, завдяки чому Україна в 2022 році успішно приєдналася до Конвенції про процедуру спільного транзиту.
Владислав Суворов озвучив деякі питання, які потребують врегулювання на рівні країн перед переходом на оновлену версію -NCTS Фаза 6, а також проговорив блок питань щодо впровадження інституту АЕО у Литві та Латвії і переваг, що надаються національним операторам у цих країнах.
Важливим для української сторони стало обговорення з колегами актуального питання щодо митного оформлення поштових та міжнародних експрес-відправлень в умовах постійно зростаючого обсягу електронної комерції.
Керівники митних органів Балтійських країн підкреслили, що ця проблема в країнах ЄС є ще більш актуальною. З цієї причини в Європейському Союзі наразі реалізується реформа, спрямована на поетапне вирішення зазначеного питання. Отже, митні цілі України та ЄС дійсно співпадають.
В результаті дискусії учасники прийняли рішення організувати найближчим часом серію технічних зустрічей. Литовські та латвійські партнери зобов'язалися надати українським митникам конкретні поради щодо впровадження санкційної політики, розробки інформаційних технологій та методів моніторингу торгового обігу серед безлічі міжнародних відправлень, а також практик надання переваг авторизованим економічним операторам (АЕО).
Зустріч завершилася підписанням Меморандуму про взаєморозуміння між Державною митною службою України та Митним департаментом Міністерства фінансів Литовської Республіки, який підтверджує намір реалізувати автоматизований обмін митною інформацією в рамках проекту EU4Digital facility. Ця ініціатива безсумнівно сприятиме зміцненню співпраці в митній сфері між Україною та Литвою.