В Україні спостерігається зниження інтересу до ІТ-спеціальностей: які фактори цьому сприяють?
Які IT-спеціальності користуються найбільшою популярністю серед студентів?
Найпопулярнішими серед абітурієнтів є такі спеціальності: "Комп'ютерні науки", "Інженерія програмного забезпечення" та "Кібербезпека та захист інформації". Водночас цьогоріч спеціальність "Комп'ютерні науки" втрачає популярність й опустилась з першого на п'яте місце за кількістю поданих заяв - більше заяв надійшло на "Психологію", "Менеджмент", "Філологію" та "Право".
Вищі навчальні заклади відгукуються на зростаючий інтерес абітурієнтів до інформаційних технологій. У 2024 році 171 університет надавав можливість подати заявки на спеціалізації в галузі ІТ, що на вісім більше порівняно з минулим роком.
Кількість поданих заяв на навчання (інформація від DOU)
Незважаючи на популярність ІТ, загальна кількість заяв на вступ у 2024 році зменшилася на 40 тисяч, або на 24%, порівняно з минулим роком. Це зниження пов'язане зі скороченням кількості вступників, яка в 2024 році зменшилася майже на третину в порівнянні з 2023 роком.
Кількість студентів-першокурсників на IT-спеціальностях, які навчаються за державним замовленням, зменшилася на 20%, з 15 тисяч до 12 тисяч. Що стосується контрактників, їхня чисельність знизилася ще більше - на 38%, з майже 20 тисяч до 12 тисяч.
Спостерігається тенденція до зменшення кількості абітурієнтів у різних спеціальностях. Найзначніше скорочення виявлено у галузі "Електронні комунікації та радіотехніка", де вступників стало на 64% менше в порівнянні з попереднім роком. Серед студентів на бюджетній основі найбільше зниження відбулося у спеціальності "Комп'ютерна інженерія", де цього року зарахували 874 осіб, тоді як минулого року їх було 1611.
Кількість абітурієнтів (інформація DOU)
Середній бал вступників на ІТ-спеціальності залишився майже незмінним. Найвищі середні бали у вступників на спеціальності "Прикладна математика" та "Системний аналіз" - понад 170 балів, хоча кількість абітурієнтів на ці спеціальності є невеликою. Так, на прикладну математику вступили 633 абітурієнти, а на системний аналіз - 778, що загалом становить 4% студентів першого курсу на всіх ІТ-спеціальностях.
Найвища конкуренція спостерігалася при вступі на бюджетні місця за спеціальностями "Прикладна математика", "Кібербезпека та захист інформації" і "Системний аналіз", де мінімальний прохідний бал перевищував 150. У той же час, для "Комп'ютерної інженерії" цей показник був значно нижчим і склав лише 118 балів.
Для контрактної форми навчання мінімальний прохідний бал залишається на позначці 100 для таких спеціальностей, як "Інженерія програмного забезпечення", "Комп'ютерні науки" і "Комп'ютерна інженерія".