Чи мають правомірність обшуки ТЦК у клубах та ресторанах? Найважливіші 5 запитань та їхні відповіді.


Облави стали масовими і зачепили елітні заклади

На вихідних в Україні відбулася серія рейдів, організованих співробітниками Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Військові повістки вручалися під час концертів у Києві, а також у Хмельницькому, Львові та навіть на елітному курорті Буковель.

"Телеграф" звернувся до юристів, щоб дізнатися про законність облав на чоловіків, а також провів бесіду з представником ТЦК в одній з областей. Окрім того, ми вирішили нагадати, що про важливість мобілізації говорили у Збройних силах України, які вже більше двох років протистоять повномасштабному вторгненню Російської Федерації.

Масові мобілізаційні перевірки біля концертів, на базарах та в ресторанах -- законні, запевнила "Телеграф" адвокат з військового та кримінального права Адвокатського об'єднання "Актум" Оксана Доготер.

Безумовно, працівники ТЦК мають законне право на вручення повісток та перевірку документів у будь-якому місці і в будь-який час. Проте, їхня діяльність повинна здійснюватися в супроводі поліції (якщо планується затримання, -- ред.), а також вони повинні мати відповідні дозволи від уповноважених органів на проведення перевірок та вручення повісток, отримані від своїх керівників і військово-державної адміністрації, -- зазначає Доготер.

Затримання може провести поліція згідно ст. 210 та 210-1 КУпАП (порушення законодавства про військовий обов'язок і військову службу). В агенції "Дубок та партнери" пояснили "Телеграфу", що затримання законне, якщо є:

Щодо явища, відомого як "бусифікація" та мобілізації з різними нюансами, надзвичайно важливо бути обізнаним у своїх правах і усвідомлювати кожен етап з юридичної точки зору. Це стосується всього процесу, починаючи від моменту затримання і закінчуючи аналізом документів, які ви підписуєте в приміщенні ТЦК.

Згідно з поясненнями адвоката Оксани Доготер, правоохоронці можуть затримати особу, якщо вона знаходиться у розшуку за порушення правил ведення військового обліку, про що є відповідні дані у системі "Оберіг", а також за наявності запису в "Резерв+". Важливо підкреслити, що таке затримання здійснюється поліцією, а не територіальними центрами комплектування.

Існує один ключовий аспект, який відомий не всім: необхідно оформити протокол затримання. Без цього документа ваше відвідування ТЦК буде трактуватися як самостійне, а затримання на папері не зафіксовано.

"Саме поліціянти складають протокол затримання. Але в більшості випадків люди самостійно їдуть з представниками ТЦК. Вже в приміщенні ТЦК їх відправляють на процедуру ВЛК та мобілізують", -- каже Доготер.

Правоохоронці також спонукають громадян відвідати ТЦК, стверджуючи, що це допоможе швидше вирішити питання. Люди відправляються туди. Зазвичай протоколів про затримання не оформляють.

"Коли я, як адвокат, запитую: 'Хто саме проводив затримання?', мені відповідають, що затримання не відбувалося, а людина сама вирішила поїхати з нами", -- зазначає Доготер.

Особа, яку викликають до ТЦК, повинна наполегливо вимагати складання протоколу затримання. Це необхідно для того, щоб мати чітку інформацію про те, хто здійснив затримання, в який момент, куди саме її доставили, а також хто прийняв її в ТЦК.

У адвокатському бюро "Дубок та партнери" зазначили, що військовозобов'язаного можна доставити до територіального центру комплектування та соціальної підтримки тільки у випадку, якщо він порушив правила військового обліку, зокрема, якщо не оновив свої дані. При цьому, лише працівники поліції мають право виконувати такі дії, а не представники ТЦК.

Затримання особи правоохоронними органами повинно супроводжуватися оформленням відповідного протоколу. Після цього затриманий має право на захист або за допомогою державного захисника, або за допомогою особистого адвоката.

Адвокати також підкреслюють, що ніхто не має права вилучати мобільний телефон під час затримання, оскільки він є особистою власністю особи. Відключаючи людину від зв'язку, співробітники ТЦК позбавляють її можливості на захист.

Мобілізація в іншому регіоні також є поширеним явищем, каже адвокатка Оксана Доготер. Приміром, людина їде в іншу область у справах чи у відпустку і там її затримують. Знову ж потрібно орієнтуватися в законах, наголошує адвокатка.

Зазначимо, що з квітня 2023 року Кабмін дозволив ТЦК видавати повістки незалежно від місця військового обліку. Але все залежить від ситуації та виду повістки: чи на уточнення даних, чи на ВЛК.

Основне, що повинен усвідомлювати військовозобов'язаний, – це те, що він перебуває на обліку, його документи в порядку, і він не порушував законодавство, оскільки своєчасно оновив інформацію. Мобілізація може відбутися тільки у випадку, якщо у нього немає підстав для відстрочки, а також після підписання заяви в територіальному центрі комплектування (ТЦК) про зміну або видачу військово-облікового документа. Це може включати ситуацію, коли особа стає на облік в іншій області і отримує відповідний документ. Також мобілізація може статися після згоди на проходження військової лікарської комісії (ВЛК). Часто трапляється, що у військовозобов'язаного є лише статус "Резерв+", але йому заявляють, що потрібно їхати, оскільки він незабаром отримає необхідний паперовий військовий обліковий документ, підкреслюючи, що без нього дія є незаконною, – пояснює адвокат.

У такій ситуації особа самостійно відправляється з ними для отримання паперового документа. Потім їй пропонують скласти заяву на видачу цього документа. Незважаючи на те, що юридична сила паперових і електронних військово-облікових документів є однаковою (згідно з пунктом 9 постанови 559 Кабінету Міністрів), багато людей просто не усвідомлюють цього.

"Заява може стосуватися, наприклад, отримання військово-облікового документа або проходження військово-лікарської комісії. Люди часто чують: «У тебе ж старе ВЛК, потрібно пройти нове. Ти порушуєш, адже у тебе статус «обмежено придатний», і ти не знав, що слід пройти повторне обстеження?» (чоловіки, які мають статус обмежено придатних, зобов’язані пройти повторне ВЛК до 4 лютого 2025 року). Потім їм кажуть: «Поїхали на ВЛК, швидко все вирішимо, і ти зможеш їхати». В результаті вони підписують заяву на проходження ВЛК або на отримання військово-облікового документа. Але після цього їх ставлять на облік у місці затримання, звідки їх мобілізують," — пояснює адвокат, зауважуючи, що важливо ретельно перевіряти всі документи перед підписанням. Інакше підготовка до служби може виявитися неможливою.

Адвокат поділилася своїм досвідом, зазначивши, що часто клієнти стверджують, ніби нічого не підписували. І тоді, у відповідь на запит, надходять дані про їхню заяву на облік в іншому регіоні. Тим часом, поки чекають на відповідь, клієнти вже виявляються у навчальному центрі.

Роман Істомін, речник Полтавського обласного ТЦК та СП, поділився з "Телеграфом" інформацією про те, що повістка не видається, якщо особу зупиняють, і під час перевірки виявляється, що її документи в порядку.

"За словами представника ТЦК, якщо у громадянина в системі 'Резерв+' вже є військово-обліковий документ, не отримано повідомлення про необхідність відвідування ТЦК та СП, а також є підтвердження проходження ВЛК, тобто особа вчасно і коректно оновила свої дані, то повістка йому не видається. Принаймні, в Полтавській області ситуація виглядає саме так."

За інсайдерською інформацією "Телеграфу", Міністерство оборони взялося посилювати мобілізацію у порівнянні з попередніми місяцями. Слід зазначити, 24 вересня міністр оборони України Рустем Умєров у колонці для Forbes відзвітував про збільшення показників мобілізації за рік у три рази. При цьому самі військові не приховують, що підрозділи на передовій потребують поповнення. Подекуди через нестачу людей з українського боку ворог досягає переваги на полі бою.

Водночас після останніх рейдів представників ТЦК член парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони і розвідки Олександр Федієнко нагадав, що понад 6 мільйонів військовозобов'язаних не оновили дані.

"Центри комплектування та соціальної підтримки, як я зрозумів, в рамках чинного законодавства нагадали, що кожен військовозобов'язаний громадянин України зобов'язаний стати на військовий облік. Це вже не питання вибору, а вимога", — зазначив Федієнко, підкресливши, що військові, які вже третій рік перебувають на фронті, також хочуть відвідати концерти і ресторани, тому їм необхідна заміна.

А голова комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха нещодавно заявляв, що близько 800 тисяч українських чоловіків, що підлягають мобілізації, уникають призову, змінивши фактичну адресу проживання та влаштувавшись на роботу із "чорною" зарплатою.

У нещодавньому інтерв'ю "РБК-Україна" командир 72-ї окремої механізованої бригади Олександр Охріменко зазначив, що під час запеклих боїв за Вугледар противник часом мав перевагу у живій силі до дев'яти разів. Він також підкреслив, що ворог перевершував українські сили й за кількістю техніки, зокрема в бронетранспортерах та артилерії.

Командир роти 80-ї окремої десантно-штурмової бригади Андрій Сушко щиро поділився своїми думками щодо емоцій, які переживають солдати на лінії фронту.

"З моменту початку вторгнення нас зібрали, і з тих пір бригада постійно перебуває у бойовій готовності. У нашій частині, в ДШВ, поняття "ротація" просто не існує, ми навіть не знаємо, що це таке. Це накладає великий тягар на весь підрозділ, адже люди мають властивість втомлюватися, можуть просто вигоріти," -- поділився своїми думками Сушко, закликаючи українців до мобілізації, щоб здобути перемогу у війні.

Нагадаємо, що рейди ТЦК 11 жовтня відбулися у Києві, Харкові, Дніпрі, Хмельницькому, Вінниці та інших містах. У столиці працівники ТЦК з'явилися біля Палацу спорту після завершення концерту гурту "Океан Ельзи".

12 жовтня працівники ТЦК завітали на концерт стендап-коміка Антона Тимошенка у Черкасах, під Києвом навідалися у заміський комплекс "Sobi Club", у Львові увірвались на весілля у готелі "Соната". У Броварах 13 жовтня рейдова група перевіряла документи у військовозобов'язаних чоловіків після концерту гурту "100лиця".

Related posts