Правозахисники заявили, що ініціатива "Хочу к своим" суперечить нормам міжнародного права і може призвести до збільшення випадків порушення прав людини на територіях, окупованих Росією.
У своєму зверненні автори наголошують, що викрадення цивільного населення є воєнним злочином з боку Росії.
Програма уряду, спрямована на повернення цивільних українців із російського полону через проєкт "Хочу до своїх", викликає занепокоєння з огляду на можливі порушення міжнародного права та ризик подальших утисків прав людини на територіях, окупованих російськими військами.
Представники коаліції організацій, що займаються захистом постраждалих від збройної агресії проти України, закликають у своїй заяві, розміщеній на вебсайті Центру прав людини ZMINA.
Правозахисники погоджуються, що дійсно треба шукати шляхи повернення цивільних українців, незаконно утримуваних в Росії або на ТОТ. У своєму зверненні автори наголошують, що викрадення цивільного населення є воєнним злочином з боку Росії..
Запустивши ініціативу "Хочу к своим", Україна вперше від початку масштабного вторгнення Росії оголосила про намір здійснювати "обміни" цивільними з російською стороною. Така практика суперечить нормам міжнародного гуманітарного права, на чому українська влада неодноразово акцентувала увагу. Правозахисники підкреслили, що звільнення цивільних громадян України, незаконно утримуваних внаслідок російської агресії, повинно відбуватися без жодних умов.
Також вона додали, що крім того, складно буде переконатися в добровільності згоди засудженого на "обмін", оскільки вона надається в умовах несвободи. Також оприлюднення персональних даних не виправдане, а популяризація сайту серед громадян негативно впливає на загальне сприйняття України, яка веде війну за незалежність.
Створюється уявлення, що автори проєкту навмисно намагаються перебільшити реальний стан речей, де частина громадян України виступає проти іншої частини. Це уявлення формується можливістю подати анкетні дані як про ймовірних порушників, так і про бажання стати "обмінним фондом" для переміщення до Росії.
Захисники прав людини окреслили ряд потенційних ризиків, пов'язаних з такими ініціативами:
Правозахисники наголошують, що утримання українських цивільних осіб без законних підстав є серйозним порушенням міжнародного права з боку Росії. Зважаючи на систематичний характер і масштаб цієї практики, її можна розцінювати як злочин проти людяності. Водночас, пропозиція українських посадовців створити "обмінний фонд" з цивільних осіб суперечить принципам міжнародного гуманітарного права та свідчить про непослідовність державної політики.
Правозахисні організації звернулися до державних органів з проханням активніше взаємодіяти з громадськістю щодо питань звільнення цивільних осіб. Вони вважають, що проєкт "Хочу к своим" не тільки загрожує інформаційній безпеці країни, але й підриває довіру країн-партнерів до відданості України принципам прав людини.
Підписанти звернення висувають такі пропозиції:
25 липня 2024 року Офіс Уповноваженого Верховної Ради з прав людини спільно з Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими та Службою безпеки України презентували новий проєкт під назвою "Хочу к своим". Цей проєкт націлений на повернення цивільних українців з полону в Росії.
Суть проєкту в тому, що на окремому сайті "Хочу к своим" оприлюднюють інформацію про осіб, притягнутих до відповідальності переважно за злочини проти основ нацбезпеки, скоєні в умовах війни (зокрема, державна зрада, колабораційна діяльність, поширення інформації про розташування та переміщення ЗСУ тощо). Разом з фото засудженої особи й короткою інформацією про обставини вчинення відповідного правопорушення на сайті оприлюднюється "згода на обмін". Тобто прохання особи про її передання на територію Росії або тимчасово окуповану територію України як військовополоненої "для обміну на громадянина України, що перебуває в полоні Росії".
На сайті доступна спеціальна форма для подання трьох типів заявок: "Бажаєте припинити співпрацю з противником?", "Маєте інформацію про тих, хто співпрацює з противником?" та "Хочете повернутися до Росії?". За даними Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, повернення осіб здійснюватиметься після попереднього узгодження через комунікаційний канал між ним та його російською колегою.